Hlavní navigace

Cyrrus News: Flash analýza tržeb Orco Property Group za rok 2005

Orco Property Group v úterý 21.2.2005 zveřejnilo konsolidované tržby dle IFRS za rok 2005.

Sdílet

Tržby Orca přinesly mírné „překvapení“, když oproti očekávání managementu ze 2. února (kterého jsme se tentokrát přidrželi i my) nebyly tržby 47 mil. Eur ale 51 mil. Eur, tj. o 8,5% vyšší. Meziročně pak tržby klesly o 28%, méně než se původně čekalo.

Propad tržeb byl způsoben očekávaným poklesem prodejů v oblasti rezidenčního developementu v důsledku nerovnoměrně rozložené pipeline. Výrazný nárůst prodejů v tomto segmentu ale očekáváme již v prvním a druhém čtvrtletí 2006.

V segmentech pronájmu i hotelů ale společnost překonala naše odhady o 20% resp. o 9%. Společnost k výsledku pouze uvedla, že obsazenost u pronájmů dosáhla po vyloučení budovy na Zloté ve Varšavě (z důvodu chystaného developementu) 92%, což je přibližně podle očekávání . U pronájmů bylo pravděpodobně dosaženo vyšších než očekávaných tržeb u nově získaných kancelářských budov v Budapešti. Celkově tak výsledek tržeb hodnotíme kladně.

Mnohem zajímavější informace ale OPG přinesla ohledně budovy Orco Business Park. Ten byl dříve podle informací managementu koupen za 18,9 mil. Eur se záměrem následného prodeje Endurance fondu, který OPG spravuje. Nyní OPG oznámilo prodej této budovy fondu za 12,4 mil. Eur, což by znamenalo ztrátu 6,5 mil. Eur, resp. 25,5 Kč na akcii. Je možné, že společnost k prodejní ceně „přičetla“ příjmy z pronájmu, což by ale stejně ekonomicky pro mateřskou OPG nedávalo smysl. Výsledek prodeje bude započítán do výsledků za rok 2005 jako kapitálový výnos (ztráta?).

Dále firma bez dalších informací oznámila získání obchodního domu Paris v Budapešti a také akvizici kancelářské budovy se 6625 m2 v Budapešti pro Endurance fund za cenu 13,85 mil. Eur, tj. 2090 Kč na m2.

Dnes nepředpokládáme žádný dopad zveřejněných tržeb na výsledky, když potvrdily celkově dobře se vyvíjející příjmy v segmentech hotelů a pronájmů. Tržní konsenzus nebyl znám, nicméně většina trhu počítala s tržbami 47 mil. Eur ohlášenými managementem.

Autor: Ing. Petr Bartek

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).