Hlavní navigace

Cyrrus News: Bude nový majitel Vítkovice Steel lepší než PKN Orlen?

Privatizace státního podílu Vítkovice Steel byla zajímavá až do úplného konce. Dnes by mělo dojít k podpisu smluv mezi vládou a zástupci firmy Mastercroft. Ostravský gigant by měl být prodán za 7,05 mld. Kč.

Sdílet

Někteří účastníci privatizace zjevně spekulovali na nechuť vlády, kraje i odborů prodat takto, minimálně ze zaměstnaneckého hlediska, strategickou firmu do rukou ruského vlastníka.

Mittal Steel nic jiného než vyřazení ze soutěže očekávat nemohl, nedořešený spor o dodávky s Osinkem mu vystavil jasný stop a téměř nejvyšší cenu (9 mld. Kč) nebrala vůbec privatizační komise v potaz.

Finanční investoři jsou vždycky přijímání do privatizačních klání s rozpaky, protože jejich rozhodnutí a kroky mohou být krátkodobé a nestrategické, ale obě firmy, jak Charles Capital, tak i Penta ukázaly, že jsou dobrými vládci a to nejen tuzemských firem.

A cena? Podle nabídek, které dodatečně poslaly ostatní firmy i v zrcadle extrémně dobrých pololetních výsledků (zisk před zdaněním činí 1,8 miliardy korun) se může zdát nízká. Před privatizační odhady ekonomů však byly ještě mírně nižší. Proto ji považujeme za uspokojivou.

Co to znamená pro Vítkovice?

Vítkovice Steel dostaly silného majitele, který má zkušenosti s obchodem v tomto odvětví ve východní Evropě, což znamená, že obě společnosti můžou těžit synergie zejména v oblasti zkušeností, návaznost výroby zatím zůstává velikou neznámou, jeví se jako minimálně hodně komplikovaná.

První problém může nastat hned při jednání o dodávkách surového železa. Odboráři se bojí, že nedojde k domluvě s Vysokými pecemi Ostrava, což by byla výrazná rána pro jejich produkci i pro zaměstnanosti v kraji. Pořád visí ve vzduchu i zatím nereálný dovoz polotovarů z Ruska, což by výrazně přibrzdilo průmyslový vývoj v ostravsko-karvinské pánvi.

Druhým problémem je zpochybnění samotného vlastnického práva Osinku k Vítkovice Steel. Argumenty a žaloba MP Consult jsou postaveny na rozumné bázi, Ale na Krajském soudu v Ostravě nejspíš převáží názor, že přechod práv (ze státu na Osinek) proběhl v souladu s platnou legislativou.

Co znamená privatizace do rukou ruského vlastníka pro ČR?

Evraz Holding je jednou z první firem, která takto výrazně pronikla do České republiky. V dobách nedávno minulých obchodní výměna mezi těmito zeměmi kvetla, a pokud tuto akvizici bereme jako první krok, mohl by se obchod oběma směry opět výrazněji rozšířit. Důležitost této transakce potvrdil i tlak obou vlád na úspěšné dokončení. A tak jen doufám, že se nový vlastník nebude chovat jako PKN Orlen k akcionářům Unipetrolu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).