Hlavní navigace

CTel: V roce 2005 Telefonica neplánuje navrhovat výplatu dividend ani na valné hromadě pro takový návrh hlasovat

Podle dnes (29. července) uveřejněné nabídky převzetí akcií Českého Telecomu španělskou Telefonicou v Hospodářských novinách, je záměrem Telefonicy v roce 2005 nenavrhovat výplatu dividend ČTelu ani na valné hromadě společnosti pro takový návrh hlasovat.

Sdílet

Český Telecom tuto informaci blíže nespecifikoval a uvedl, že společnost bude po ukončení povinné nabídky minoritním akcionářům (19. září) provádět revizi hospodaření společnosti a až po této revizi případně může přijmout nějaká rozhodnutí.

Naše očekávání se nadále nemění a domníváme se, že ČTel po ukončení nabídky bude rozhodovat o vyplacení dividendy, jejíž výši odhadujeme v rozmezí 15–20 Kč na akcii.

Pouze připomínáme, že Juraj Šedivý v březnovém rozhovoru pro agenturu Bloomberg naznačil, jakou dividendu by ČTel mohl vyplatit ze zisku za rok 2004. „Minimálně“ může společnost vyplatit 70% zisku, což je úroveň, která byla nastavena dříve. To by znamenalo hrubou dividendu 12 Kč/akcii (hrubý dividendový výnos 2,6%). ČTel však může vyplatit z účetního pohledu až 9,3 mld. korun, což by znamenalo hrubou dividendu téměř 29 korun (výnos 6,2%).

Za předpokladu, že ČTel nepoužije nízké zadlužení a silné cash flow na akvizice a zaměří se na výplatu dividend, pak by podle našich odhadů mohl vyplácet v příštích letech hrubou dividendu alespoň na úrovni 40 korun.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).