Hlavní navigace

ČSSZ: peníze na důchody jsou

Česká správa sociálního zabezpečení zásadně nesouhlasí s článkem „Vládě budou chybět peníze na důchody“ v Mladé frontě Dnes. Redaktorka Martina Patočková v dnešním vydání mimo jiné napsala, že s blížícím se koncem roku budou ve státní podkladně chybět zhruba čtyři miliardy na důchody a dvě až tři miliardy na nemocenskou. A že si tyto prostředky bude třeba půjčit částečně od České pošty, přičemž půjčka přijde vládu na desítky miliónů korun na sankčních úrocích. To ale není pravda.

Sdílet

ČSSZ spravuje systém důchodového a nemocenského pojištění s výjimkou pojištění v působnosti ministerstva vnitra, ministerstva obrany a ministerstva spravedlnosti.

Jak říká ústřední ředitel ČSSZ Ing. Jiří Hoidekr: Protože ČSSZ vyplácí většinu českých důchodů a nemocenských dávek, je možné jednoznačně říci:

    V současné době je situace s tzv. účtem sociálního pojištění, které spravuje Česká správa sociálního zabezpečení následující: Přebytek na tzv. účtu sociálního pojištění meziměsíčně roste. V říjnu byl ve srovnání se zářím 2005 o jednu miliardu vyšší. Zatímco ke 30. 9. 2005 rozdíl mezi příjmy a výdaji na důchodové a nemocenské pojištění (tedy sociální pojištění) očištěný o výdaje související s jinými obdobími byl v přebytku 4 miliardy korun, v říjnu to bylo už 5,1 miliard.

    Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).