Hlavní navigace

ČSOB proměnila radlické údolí

Moderní architektura je většinou představována jako výsostně tvůrčí dílo architekta, málokdy se však podaří zachytit proces vytváření nového prostředí ve spolupráci čtyř stran: investora, architekta, stavbařů a nakonec lidí, kteří nové prostředí zabydlují. Toto se povedlo při výstavbě nového ústředí ČSOB v Praze 5 – Radlicích. Jedinečný dokument zachycující proměnu radlického údolí v průběhu let 2004 – 2008 bude vysílán 27. března od 20:00 na druhém programu České televize.

Sdílet

„Ve filmové zkratce jedné hodiny sledujeme proměnu radlického údolí od roku 2004 do roku 2008. Dokumentárním filmem Proměna údolí s podtitulem architektura jako stvoření nové krajiny vyprávíme příběh vzniku největší „zelené budovy“ v České republice a to od prvního kopnutí na louce až po vznik nového radlického náměstí před dokončenou budovou pro 2 500 zaměstnanců ČSOB,“ stručně popisuje Marie Šandová, režisérka, která časosběrnému dokumentu Proměna údolí věnovala čtyři roky práce a úsilí.

Filmová kamera byla svědkem skutečného rozrůstáni města, stvoření nové krajiny a výstavby největší administrativní budovy v Praze podle projektu architekta Josefa Pleskota. Stavba nového ústředí ČSOB byla od prvních představ zamýšlena jako zelená budova, nejen svým výsledným vzhledem, ale především svou celkovou koncepcí, která naplňuje hodnoty trvale udržitelného rozvoje ve všech ohledech: volba místa, způsob výstavby s využitím místního materiálu, zapojení zeleně v exteriéru i interiéru budovy, vytvoření střešní zahrady, osázení prostoru mnoha tisíci rostlinami a v neposlední řadě energeticky šetrný provoz budovy. To nejpodstatnější je ale vytvořeni nového pracovního prostředí pro 2 500 lidí, které svým konceptem otevřených kanceláří nabízí nové možnosti, ale zároveň klade i nové nároky.

Stavební úpravy v okolí budovy změnily reliéf krajiny, vedly ke vzniku nového náměstí s novou konečnou tramvaje, obohatily veřejný prostor desítkami stromů a stovkami nově zasazených keřů a rostlin. Důsledné uskutečnění vize zelené budovy překračuje nejen hranice Prahy, České republiky, ale je především určitým hmotným projevem globalizace a zapojováním českých institucí do mezinárodních struktur. V časovém horizontu tří let bylo v Praze uskutečněno dílo evropského kulturního významu.

K uskutečnění velkorysého záměru přistoupila ČSOB jako investor s dodavatelskou společností SKANSKA. Urbanisticky, architektonicky i sociálně výjimečné dílo nedlouho po dokončeni získalo zdejší i mezinárodní ocenění – Stavba roku 2007, Cena zdraví a bezpečného životního prostředí Business Leaders Forum 2006, Best of Realty 2007. V současné době probíhá velmi náročné hodnoceni parametrů budovy pro mezinárodně nejuznávanější ocenění „Zelená budova LEED“, který má budova obdržet jako první stavba v České republice a jako největší administrativní budova splňující komplexní ekologické požadavky v Evropě.

Realizační poznámky:

  • Délka: 52 minut
  • Žánr: tvůrčí dokumentární film
  • Obsah: příběh největší zelené budovy v Evropě, proměna krajiny, proměna myšlení
  • Technologie: Digitální Betacam , DV CAM
  • Termíny natáčení: podzim 2004 – podzim 2007
  • Počet natáčecích dní: 30 dní
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).