ČSOB a Poštovní spořitelna podpořily tři velké projekty obnovy krajiny v regionech

ČSOB a Poštovní spořitelna představily tři vítězné projekty, které v rámci programu pro podporu regionů získaly na svou realizaci každý 350 tisíc korun.

Sdílet

Jedná se o projekty, které byly přihlášeny do druhého grantového kola programu „ČSOB a Poštovní spořitelna pro podporu regionů“. Podporu získaly projekty na záchranu mandloňových sadů v Hustopečích, na obnovu Křížové cesty v Kamenickém Šenově a na vytvoření obecní louky v Praze – Slivenci. Odborným garantem programu je Nadace VIA.

Cílem tzv. Velkých komunitních grantů bylo finančně podpořit ty projekty, které by inovativně řešily problematiku obnovy krajiny a ochrany životního prostředí. Navíc se muselo jednat o projekty s pozitivním dopadem na komunitu. Jednou z podmínek získání grantu ve výši 350 000 Kč bylo, aby projekt počítal se zapojením místních obyvatel do samotné realizace projektu. O grant mohly žádat nevládní neziskové organizace jako občanská sdružení, nadace a nadační fondy, obecně prospěšné společnosti a účelová zařízení církví, dále obce a sdružení obcí a příspěvkové organizace. Přihlášky bylo možné podávat od 30. července do 30. září 2009.

Z celkového počtu 21 přihlášených projektů vybrala pětičlenná nezávislá komise osm nejlépe hodnocených projektů, které následně komise osobně navštívila, aby se s nimi lépe seznámila. Z nich byly pak vybrány tři vítězné, které byly dnes představeny. Vítězné projekty musí být zrealizovány do konce listopadu roku 2010.

Velké komunitní granty byly novinkou letošního ročníku programu pro podporu regionů. Proto jsme velmi potěšeni, jak velké množství hodně kvalitních projektů se přihlásilo. Vybrat mezi nimi tři nejlepší bylo opravdu náročné. Věříme, že jsme vybrali projekty, jejichž realizace potěší nejen lidi z dané obce, ale i všechny, kdo tato jedinečná místa navštíví, komentovala první ročník tzv. Velkých komunitních grantů Pavlína Folovská, manažerka společenské odpovědnosti ČSOB.

Charakteristika vybraných projektů:

Záchrana mandloňových sadů v Hustopečích v Jihomoravském kra­ji.

V Hustopečích se nacházejí nejrozsáhlejší mandloňové sady v republice, které jsou však nyní ve velmi špatném stavu. Projekt by měl pomoci jejich záchraně. Konkrétně dojde k jejich zdravotnímu prořezu a současně budou odstraněny všechny náletové dřeviny. Důležitou součástí projektu je zapojení občanů do péče o tuto atraktivní a oblíbenou lokalitu formou pomoci při odklízení ořezaných větví a odstranění náletu.

Regenerace Křížové cesty v Kamenickém Šenově v Libereckém kraji.

Po padesátileté destrukci historického lesního areálu, během níž byl zbourán kostelík či barokní mlýn, z něj zbylo už jen torzo Křížové cesty z roku 1846. Cílem Občanského sdružení NA VÝSLUNÍ je stabilizovat stav areálu a zakonzervovat stavební a sochařské prvky. Díky projektu budou obnoveny dřevěné kapličky a vytvořena replika vstupní brány. Součástí obnoveného prostoru bude i nový altán nebo dřevěné prolézací plastiky, které vytvoří členové sdružení za pomoci místních lidí. Svépomocí bude zbudováno také kované zábradlí podél cest a informační tabule. Prostor by měl návštěvníkům sloužit nejen k modlitbě, ale nabídne jim i možnost poklidné relaxace s občerstvením ve formě pramenité vody tryskající přímo pod Křížovou cestou z rekonstruovaného pramene Svatého Kříže.

Vybudování obecní louky v lokalitě „za okruhem“ v městské části Praha – Slivenec.

Díky tomuto projektu bude na obecním poli vybudována přírodní, květnatá louka, kterou od okolních polí oddělí široké remízky. Louka značně zvýší biodiverzitu v oblasti, protože se stane domovem četných druhů rostlin i živočichů, a zároveň vytvoří zázemí a přechodové území mezi obdělávanou krajinou a cennými lokalitami v sousedním Českém krasu – místo získá potenciál stát se vyhledávaným cílem výletů místních lidí i turistů, kteří tudy budou mířit dál do Českého krasu. Na louce bude umístěno odpočívadlo a informační tabule o přírodě v této oblasti.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).