Hlavní navigace

ČSOB EU Centrum přichází s novým produktem zaměřeným na rozvoj klastrů

S novým produktem zaměřeným na rozvoj klastrů přichází ČSOB EU Centrum. Klastr je definován jako regionálně umístěný soubor navzájem propojených společností, specializovaných dodavatelů, poskytovatelů služeb, firem v příbuzných oborech a přidružených institucí a organizací, které si navzájem konkurují, ale také navzájem kooperují za účelem zvýšení konkurenceschopnosti, ziskovosti a postavení na trhu.

Sdílet

Rozvoj klastrů je podporován v rámci Operačního programu průmysl a podnikání. Celkový objem prostředků, který je na rozvoj klastrů v ČR pro období 2004 – 2006 alokován, je 17,4 mil EUR (566 mil Kč). Klastr musí tvořit ze 60% malé a střední podniky a také se na jeho činnosti musí podílet univerzita. Součástí klastru mohou být i velké podniky (podle metodiky EU jsou to podniky jejichž roční obrat přesahuje 40 milionů EUR).

Součástí nového produktu ČSOB Program Klastry je nejen nabídka financování, ale i odborné poradenství v oblasti tzv. facilitace klastrů, tj. poradenství při procesu vzniku klastru. Specialista z ČSOB EU Centra byl vyškolen Czechinvestem a poradenskou společností Cluster Navigators Ltd. a získal licenci na facilitaci klastrů.

V současnosti aktivně spolupracujeme s již více než 10 vznikajícími klastry v různých odvětvích jako např. stavebnictví, přesné strojírenství, plastikářství pro automobilový průmysl, vinařství, čistění odpadních vod, dřevařství, sklářství a další, uvedl Jakub Tomaštík specialista zČSOB EU Centra.

Pavel Hejzlar
Komunikace ČSOB

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).