Hlavní navigace

ČSOB Asset Management: Přijatá novela zákona o DPH výrazně ovlivní chování institucionálních investorů

Novela zákona o DPH, kterou ve středu opětovně schválila Poslanecká sněmovna Parlamentu, výrazně ovlivní dosavadní praxi institucionálních investorů. Ti dosud významnou část svých volných prostředků zhodnocovali prostřednictvím fondů a jiných nástrojů peněžního trhu. Po přijetí novely se ovšem vysoké obraty při obchodování s cennými papíry u plátců DPH projeví v možnosti jen částečného započtení daně na vstupu. To by v konečném důsledku zřejmě mohlo vést k určitému omezení tohoto způsobu zhodnocování volných financí.

Sdílet

Novela se dotkne nejen správy aktiv na českém trhu, ale svým způsobem může ovlivnit i tuzemský kapitálový trh. Stát touto změnou bude podniky motivovat k hledání jiných způsobů zhodnocování svých krátkodobých finančních přebytků, řekl k dopadům novely zákona o DPH tiskový mluvčí ČSOB Milan Tománek.

ČSOB podnikům úspěšně nabízela příležitosti k investicím do cenných papírů prostřednictvím svých „institucionálních“ fondů (např. ČSOB Výnosový fond) a koncem září se celková aktiva těchto klientů ve fondech pohybovala kolem 11 mld. korun. V reakci na očekávané dopady novely řada podniků ještě před prvním říjnem redukovala své investice v podílových fondech. Před přijetím novely jsme s našimi klienty aktivně komunikovali a včas jim poskytli všechny potřebné informace. Snížení majetku o více než 10,5 miliardy korun, ke kterému v našich fondech minulý týden došlo, je třeba chápat právě v tomto světle, popisuje aktuální situaci v ČSOB fondech Milan Tománek. ČSOB je připravena podnikům při hledání jiného způsobu zhodnocování financí pomoci a udržet tak nadále zájem o investice na kapitálovém trhu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).