Hlavní navigace

České aerolinie zpřehlední a zlevní platby za nadváhu zavazadel

České aerolinie od tohoto týdne zpřehlední a zlevní platby za nadváhu zavazadel. Dosud se totiž cena stanovovala konkrétním procentem z tzv. IATA tarifu a cestující tak hůře zjišťoval, kolik za nadváhu zavazadla doplatí. Nyní jsou destinace rozděleny podle vzdálenosti do tří pásem, kde cena činí 300, 600 nebo 900 korun za kg nadváhy zavazadla. Ceny jsou tak u většiny destinací nižší než dosud.

Sdílet

I nadále budou České aerolinie svým cestujícím přepravovat zavazadla do určitého hmotnostního limitu bezplatně. Limity zůstávají zachovány na standardní úrovni, obvyklé u ostatních dopravců.

Přehledný systém s nižšími cenami

České aerolinie se tak snaží vyjít vstříc požadavkům cestujících na zjednodušení systému plateb. Nový přehledný systém s nižšími cenami vstoupí v platnost od 15. ledna, týká se letů operovaných Českými aeroliniemi. Stejné částky budou cestující platit v Praze, ale také na všech ostatních stanicích Českých aeroliniích a to po přepočtu sazeb do místní měny aktuálním kurzem. Cenu za nadváhu budou moci cestující zaplatit platební kartou přímo na odbavovacích přepážkách pražského letiště. V uplynulých dnech je České aerolinie vybavily platebními terminály. Zavazadla s vyšší hmotností, než je limit pro bezplatnou přepravu, v průměru odbavuje pět až deset procent cestujících Českých aerolinií.

Za odbavení zavazadla s vyšší hmotností zaplatí cestující manipulační poplatek 150 korun plus konkrétní cenu za každý kilogram nad limit podle pásma, v němž leží cílová destinace, tedy 300, 600 nebo 900 korun. Nejnižší cenu za nadváhu zavazadla, 300 korun, budou České aerolinie účtovat na většině destinací. Na letech vzdálenějších míst pak bude cena činit 600 korun. Jde o lety do destinací, jako jsou Atény, Barcelona, Larnaka, Petrohrad, Damašek nebo Káhira. Nejvyšší cenu za zavazadlo přesahující limit pro přepravu zdarma cestující zaplatí na dlouhých linkách, jako je Almaty nebo Jekatěrinburg.

Hmotnostní limity pro bezplatnou přepravu zavazadel zůstávají zachovány na standardní úrovni, obvyklé u ostatních dopravců. V ekonomické třídě Českých aerolinií mohou cestující bezplatně přepravit zavazadla s maximální hmotností 20 kg, v business třídě pak 30 kg. Zcela jiný systém uplatňují USA a Kanada. České aerolinie proto na těchto letech přepravují zdarma maximálně dva kusy zavazadel, u kterých hmotnost každého z nich nepřesáhne 23 kg v ekonomické třídě a 32 kg ve třídě business. Lety začínající nebo končící v USA a Kanadě jsou proto jedinou výjimkou z nového systému. I nadále na nich bude účtována nadváha stejným způsobem jako doposud. Na všech linkách navíc mají cestující nárok na přepravu kabinového zavazadla a věcí osobní potřeby, jejichž celková hmotnost nepřesáhne 12 kg v ekonomické a 18 kg v business třídě.

Cestující ušetří při přepravě nadrozměrného zavazadla

Nově cestující ušetří také při přepravě speciálního nebo nadměrného zavazadla. Zatímco dosud se pravidla pro přepravu různých nadměrných zavazadel lišila podle typu, od 15. ledna se do tzv. limitu přepravy zdarma započítává i hmotnost nadměrného zavazadla, ať je jakékoli. Pokud je hmotnostní limit překročen, pak cestující zaplatí poplatek 250 korun za manipulaci s nadměrným zavazadlem a standardní cenu za nadváhu podle nového systému tedy 300, 600 nebo 900 korun na kg podle destinace.

Příklady

Dosud, pokud cestující přepravoval například do Štrasburku zavazadlo o váze 25 kg, zaplatil za pětikilovou nadváhu zavazadla 1750 korun. Díky novému systému bude od 15. ledna platit poplatek za manipulaci 150 korun a 300 korun za každý kilogram nadváhy. Celkem tedy nově zaplatí 1650 a ušetří tak 100 korun. Cenu za nadváhu bude moci navíc nově zaplatit přímo při odbavení kartou na platebním terminálu. Výraznější úspory se dotknou cestujících do vzdálenějších destinací. Například dosud zaplatil cestující s pětikilovou nadváhou zavazadla na lince do Káhiry 3670 korun, nově to bude o 520 korun méně. Například cestující do nejvzdálenější linky v síti středních tratí Českých aerolinií, Almaty, nově za pětikilovou nadváhu zavazadla zaplatí 4650 korun tedy o 2350 korun méně než doposud.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).