Hlavní navigace

ČSA zavedou na základě rozhodnutí Evropské komise od 6. listopadu přísnější bezpečnostní opatření

České aerolinie zavedou na základě rozhodnutí Evropské komise přísnější bezpečnostní opatření na svých letech. Platit začnou od pondělí 6. listopadu 2006.

Sdílet

Novým způsobem bude omezena přeprava tekutin v kabinových zavazadlech. Na palubu letadla budou cestující moci vzít nově jen malé množství tekutin. Jednotlivá balení nesmí překročit 100 ml. Navíc všechny lahvičky s tekutinami musí být vloženy do průhledného a uzavíratelného plastového obalu o maximální velikosti jeden litr. Tímto způsobem mohou cestující v kabině letadla přepravovat například vodu a jiné nápoje, parfémy, sprchové gely, šampony, krémy, spreje, pasty a další podobné věci. Výjimkou jsou léčebné a dietní přípravky včetně dětské výživy, které si cestující na palubu mohou vzít i ve větším množství.

Na palubu si cestující mohou vzít také tekutiny, například nápoje a parfémy, koupené v obchodech na letištích. Pokud cestující nakoupí v obchodě na letišti EU umístěném za bezpečnostní kontrolou, může si nákup včetně tekutin vzít na palubu bez omezení. Nápoje koupené v letištních obchodech před bezpečnostní kontrolou budou muset být zabaleny a přelepeny páskou.

Do tzv. zapsaného zavazadla, které se přepravuje v zavazadlovém prostoru letadla, si mohou cestující i nadále brát tekutiny a gely bez omezení.

Při odbavení na letišti budou cestující nově povinni pracovníkům bezpečnostní kontroly dát k samostatné rentgenové kontrole také kabát nebo sako. Zvlášť budou muset být rentgenem prověřeny také notebooky a jiná elektronická zařízení.

„Bezpečnostní složky ČSA jsou na zavedení nových bezpečnostních opatření připraveny, cestující jsou informováni o nových pravidlech platných na evropských linkách ČSA prostřednictvím prodejních kanceláří, webových stránek, kontaktního centra nebo před samotným letem u odbavovacích přepážek,“ uvedl Petr Somol, ředitel Bezpečnosti ČSA.

I nadále ale cestující na paluby letadel ČSA nesmí brát zbraně, střelivo, nože, hračky odpovídající skutečným útočným zbraním (např. pistole, granáty) a všechny další předměty bodné a sečné povahy. Tyto předměty musí být uloženy pouze v zapsaném zavazadle.

Nebezpečné látky jako jsou výbušniny a střelivo, hořlaviny, žíraviny, stlačené plyny, jedy nebo toxické a infekční materiály lze i nadále přepravovat pouze jako zboží za zvláštních přepravních podmínek.

I nadále zůstávají v platnosti omezení velikosti zavazadel. Na paluby ČSA si cestující může vzít zavazadlo o rozměrech 56×45×25 cm. Kromě toho si do kabiny letadla s sebou cestující může vzít předměty pro osobní použití, např. dámskou kabelku, kabát, šál nebo deštník, malý fotoaparát, kameru apod. Celková hmotnost kabinového zavazadla a předmětů pro osobní potřebu nesmí přesáhnout 12 kg v ekonomické třídě a 18 kg v business třídě.

Do zavazadlového prostoru může cestující bez příplatku za nadváhu vzít na linkách ČSA zavazadlo o maximální hmotnosti 23 kg v ekonomické a 30 kg v business třídě. U letů do USA a Kanady si cestující může vzít maximálně dva kusy zavazadel, z nichž každé může mít v ekonomické třídě 23 kg a v business 32 kg.

Nová bezpečnostní opatření budou od 6. listopadu platit na všech letech ČSA v rámci EU a i nadále na letech do USA. Vzhledem k novým bezpečnostním kontrolám se cestujícím doporučuje dostavit se k odletu nejlépe 2 hodiny před odletem na evropských linkách a 3 hodiny na linkách do USA, Kanady a na Blízký východ.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).