Hlavní navigace

ČSA úspěšně absolvovaly mezinárodní bezpečnostní audit IOSA

České aerolinie (ČSA) úspěšně absolvovaly bezpečnostní audit mezinárodní letecké organizace IATA (International Air Transport Association).

Doba čtení: 1 minuta

Auditní program IOSA (IATA Operational Safety Audit) prověřuje bezpečnost a kvalitu provozu. Letecké společnosti zapojené do programu musí prokázat splnění přísných mezinárodních standardů provozní bezpečnosti a kvality. České aerolinie jsou jediným dopravcem registrovaným v ČR, který je podle standardů IOSA certifikován.

České aerolinie splnily veškeré požadované standardy a audit absolvovaly bez jediného nálezu. Audit plnění požadavků IOSA probíhal v Českých aeroliniích začátkem června. Provádělo ho šest auditorů společnosti ARG/US PROS, kteří prověřovali více než 900 požadavků IATA na letový, pozemní a technický  provoz, včetně ověření požadavků na přepravu zboží, na řízení lidských zdrojů a systémů kvality a bezpečnosti. Všechny členské letecké společnosti IATA musí audit absolvovat každé dva roky. Stejně jako v roce 2005 České aerolinie uspěly s vynikajícím výsledkem. 

Hlavním cílem programu IOSA je zvyšování bezpečnosti leteckého provozu, a to pomocí sjednocení způsobu hodnocení provozního řízení a kontrolního systému společností. Takovýto jednotný systém byl vytvořen tak, aby zabezpečoval jednotnou úroveň bezpečnosti a kvality v oblasti provozu leteckých společností a dále poskytuje porovnatelné údaje o jejich fungování.

Kromě záruky bezpečnosti přináší zapojení do programu IOSA také redukci nákladů jak pro ČSA, tak pro dopravce, kteří s ČSA spolupracují např. na bázi tzv. code-share linek (společné linky provozované oběma dopravci), či pro další obchodní partnery (např. cestovní kanceláře).