Hlavní navigace

ČSA mají nejvyšší pravidelnost letů z 26 evropských aerolinií

České aerolinie (ČSA) jsou za srpen první v žebříčku pravidelnosti letů mezi 26 společnostmi sdruženými v Asociaci evropských aerolinií (AEA). Za prvních osm měsíců roku 2006 navíc obsadily druhé místo. V pravidelnosti letů tak předstihly konkurenci včetně společností jako je Lufthansa nebo British Airways.

Sdílet

V srpnu České aerolinie uskutečnily na čas (podle metodiky AEA se zpožděním menším než 15 minut) 88,6 procenta letů. Průměr leteckých společností v AEA byl přitom 77 procent. První byly ČSA také v procentu odletů se zpožděním do tří minut, kterých měly 71,8 procenta. Kumulativně od začátku roku dosáhlo procento letů na čas u ČSA 86 procent, zatímco průměr AEA byl 78,2 procenta. První místo ČSA obsadily v srpnu v celkové tabulce všech letů, ale také v žebříčku společností na středních tratích, na dálkových i na domácích linkách.

České aerolinie se zajištěním co nejvyšší pravidelnosti letového provozu systematicky zabývají od roku 2004. „Pravidelnost letů je pro ČSA jednou z důležitých priorit,“ řekl viceprezident ČSA pro letový provoz Jan Janík. Zatímco v roce 2003 se ČSA v žebříčku pravidelnosti letů AEA pohybovaly kolem 20 příčky, v roce 2004 a 2005 byly již na 6. místě. Letos skončily ČSA za první pololetí na 4. místě, za prvních osm měsíců na druhé a v samotném srpnu dokonce na první příčce.

„Určili jsme deset ranních linek, které z Prahy odlétaly nebo se po noci v zahraničí pravidelně vracely se zpožděním a způsobovaly tak zpožďování následných letů,“ vysvětlil Jan Janík. „Pro zaměstnance v provozu jsme vyhlásili motivační program zaměřený na zajištění včasného odletu letadla na následnou linku i v případě, kdy se z předchozího letu letadlo vrátilo se zpožděním.“

Společnost sama přitom může ovlivnit jen část zpoždění například právě urychlením přípravy letadla na další let v případě zpoždění předchozího příletu. Nejčastějším důvodem zpoždění je ale přeplněný vzdušný prostor. Mezi častými důvody zpoždění bývají také omezení na cílovém letišti, problémy při odbavení nebo špatné počasí. Naopak technické potíže letadel ČSA se podílejí na zpoždění jen v zanedbatelném počtu případů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).