Hlavní navigace

Creditinfo Solutions spustila již druhý bankovní registr na Ukrajině

Pražská společnost Creditinfo Solutions dokončila implementaci bankovního registru pro ukrajinskou společnost First Credit Bureau of Ukraine, která zajišťuje správu veškerých kreditních informací o bankovních klientech. Systém byl do plného provozu spuštěn na konci srpna 2007 a v budoucnu bude sdružovat data až od 127 bank sdružených Ukrajinskou bankovní asociací.

Sdílet

„Implementace registru klientských informací pro Ukrajinskou bankovní asociaci je unikátní především svým rozsahem a výkonností, jelikož množství institucí, které se do registru budou připojovat, zatím převýšil jakékoli předchozí instalace,“ říká Tomáš Denemark, International Sales Director ze společnosti Creditinfo Solutions.

Nasazené řešení, nazývané Credit Bureau Solution, je komplexní informační systém pro výměnu informací o platební morálce klientů finančních i nefinančních institucí. Je velmi významným nástrojem pro hodnocení bonity potenciálních i existujících klientů bank, ostatních poskytovatelů úvěrů, pojišťoven, mobilních operátorů a dalších institucí, které mohou ve sdílené databázi na základě reciproční výměny informací vyhledat relevantní současné i historické údaje o způsobu splácení závazků fyzických osob, podnikatelů i firem, a to v jednoduché a komplexní formě. Tyto informace jsou obohacovány i z dalších externích zdrojů dat přístupných na trhu.

Všechny informace obsažené v databázi jsou dostupné uživatelům v podobě několika druhů úvěrových reportů s různou strukturou, obsahem i mírou detailů, aby uživatel vždy mohl čerpat přesně ty informace, o které má právě zájem. Důležitou nadstavbovou součástí řešení bude v příštím roce i podpora při hodnocení a posuzování informací získaných ze systému – Credit Bureau Scoring, založený na analýze všech historických údajů ve sdílené databázi.

Společnost Creditinfo Solutions zvítězila v březnu 2006 ve výběrovém řízení vypsaném Ukrajinskou bankovní asociací. Samotná implementace systému pak probíhala od konce roku 2006 do srpna 2007.

Ukrajina se prostřednictvím First Credit Bureau of Ukraine a dříve spuštěného registru International Bureau of Credit Histories řadí mezi moderní ekonomiky, které jsou schopny pomocí monitoringu historických kreditních informací efektivněji řídit kreditní i operační rizika svých finančních institucí a umožňují jim přijmout správu rizik dle pravidel Basel II.

Kromě Ukrajiny skupina Creditinfo Group, jehož je Creditinfo Solutions významnou součástí, v současnosti provozuje či implementuje registry klientských informací též na Islandu, v Litvě, Gruzii, Kazachstánu, Moldávii a na Maltě. V příštím roce jsou plánovány další projekty v několika dalších zemích východní Evropy a Asie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).