Hlavní navigace

Česká pojišťovna už letos odhalila podvody za 57 milionů korun

Během prvních tří měsíců letošního roku odhalili detektivové České pojišťovny 393 pojistných podvodů za 57 milionů korun. Nejvíce se snažili podvádět lidé v Praze a na Liberecku, nejméně na Olomoucku a Královéhradecku. Většina případů se týkala majetkového pojištění, především motorových vozidel.

Sdílet

Jako první pojišťovna v zemi získala Česká pojišťovna nový nástroj pro efektivnější odhalování pojistných podvodů. Vlastní totiž systém sběru dat, který v kombinaci se speciálním softwarem a programem Virtual Crash dokáže přesně analyzovat průběh dopravních nehod. V rámci testovací fáze už ČP zkoumala 13 havárií a po jejich analýze metodou Virtual Crash se sedm jejich účastníků přiznalo, že k havárii vůbec nedošlo a nebo se staly za jiných okolností. Na základě velkého množství informací, získaných jak od klientů, tak přímo na místě nehody, dokáže ČP přesně simulovat průběh havárie a vytvořit její animaci, kterou pak lze sledovat z různých úhlů pohledu.

Pokusy o pojistné podvody dávají v posledních měsících mnozí odborníci do souvislosti s ekonomickou krizí. Podle světových statistik patří mezi pojistné podvody čtrnáct procent všech případů, které klienti hlásí pojišťovnám. V případě automobilů a motocyklů prý zkouší pojišťovnu podvést dokonce 35 procent pojištěných.

Padesátileté ženě z Moravskoslezského kraje za volantem škodovky nedal přednost zprava šofér peugeotu. Řidička zanedlouho kontaktovala Českou pojišťovnu s tím, že jí má zaplatit několik desítek tisíc korun kvůli sychickým potížím. Specialisté ČP však zjistili, že se s psychickými problémy léčí už dlouhá léta a s jejím karambolem tedy nemají nic společného. Prostě si řekla, že nyní se na nich pokusí něco vydělat.

Ve velkém podváděl majitel jednoho servisu s autoskly v Libereckém kraji. Za dva tisíce korun kupoval od lidí údaje, týkající se jak údajných viníků, tak i jejich automobilů. Všem tvrdil, že jde o „přátelskou výpomoc“ pro kamaráda. Jenomže s jídlem rostla chuť, a tak on i jeho oběti nevěděli, kdy přestat. To už se celou věcí zabývali také detektivové ČP. Smrtelnou ránu v podobě klíčového svědka nakonec prohnanému majiteli autoservisu zasadil jeden šofér, který mu poskytl své údaje. Proč? Nezaplatil mu za ně včas.

Pojistný podvod je trestným činem, za který hrozí odnětí svobody až na dva roky. Pokud však škoda dosáhne nejméně půl milionu korun, už se sazba zvyšuje na osm let. A v případě pojistného podvodu za pět a více milionů korun může strávit podvodník ve vězení až 12 let.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).