Hlavní navigace

Česká pojišťovna už letos odhalila podvody za 121 milionů korun, jejichž počet o hodně vzrostl

Během prvních šesti měsíců letošního roku odhalila Česká pojišťovna 676 pojistných podvodů za více než 121 milionů korun. Počtem případů tak už nyní ČP v pololetí dotahuje statistiku za celý loňský rok, kdy jich její detektivové odhalili 703. Nejvíce se stále snaží podvádět lidé z Prahy a Karlovarského kraje, nejméně na Zlínsku a v kraji Vysočina. Drtivá většina případů se týkala majetkového pojištění, převažují události týkající se motorových vozidel.

Sdílet

Souhrnným údajům za první pololetí však předcházely údaje za druhé čtvrtletí, které opět potvrdily, že pokusů o pojistné podvody rozhodně neubývá. Teze o tom, že stále vysoké počty podvodů souvisí s ekonomickou krizí, tak zůstávají v platnosti. Česká pojišťovna v období duben-červen vyřešila 281 pojistných podvodů za 64 miliónů korun.

V porovnání s prvním kvartálem první příčku v období od dubna do června co do výše odhalené podvodné částky zaujal Karlovarský kraj, který byť s menším počtem případů předběhl hlavní město Prahu (viz druhá tabulka). Stabilně na opačné příčce statistik se drží případy ze Zlínského kraje a Vysočiny.

Jako výrazný pomocník při odhalování zvláště podvodů týkajících se motorových vozidel funguje v České pojišťovně ojedinělý program Virtual Crash, jediný svého druhu v České republice. Scházejí se v něm jednak vysoké množství vlastních data o nehodě, jež jsou nakombinována se speciálním softwarem. Výsledkem je přesná analýza průběhu dopravních nehod. Účinek tohoto programu v testovací fázi přinesl zajímavé výsledky: ze 13 zkoumaných havárií se po analýze pomocí Virtual Crash sedm účastníků přiznalo, že k havárii buď vůbec nedošlo nebo byla data o nehodě záměrně pozměněna.

Podle světových statistik patří mezi pojistné podvody čtrnáct procent všech případů, které klienti hlásí pojišťovnám. V případě automobilů a motocyklů prý zkouší pojišťovnu podvést dokonce 35 procent pojištěných. Česká pojišťovna odhalila v loňském roce 703 případů pojistných podvodů a uchránila tak na pojistném plnění 274 milionů korun. V roce 2007 to bylo 739 případů za 264 milionů korun.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).