Hlavní navigace

Česká pojišťovna odměnila v Ostravě první dva české pitavaly, kteří pomohli policistům dopadnout pachatele trestných činů

V Ostravě byl dnes zahájen nový projekt České pojišťovny a městského ředitelství Policie Ostrava, nazvaný Český pitaval. Jeho cílem je odměnit obětavé a všímavé lidi, kteří nejsou profesionály, ale přesto pomohou dopadnout pachatele trestných činů. Certifikát Českého pitavala, jehož součástí je také navigace, získali dva Ostravané Tomáš Bartoš a Lubomír Holinger.

Sdílet

Tomáš Bartoš (45) pomohl 2. února v Ostravě-Porubě zadržet opilce, který svým vozem těžce zranil 81letého chodce a z místa nehody utekl. Viděl jsem staršího muže na zemi, ležel po nárazu auta přímo v kolejišti a řítila se na něho tramvaj, líčil dramatické okamžiky T. Bartoš. Mával jsem na tramvajáka a ten naštěstí na poslední chvíli stačil zastavit. Pak jsem šel k řidiči octavie, který seniora porazil. Upozornil jsem ho, aby zůstal na místě a počkal na policii, ale on mě odbyl a odešel. Zavolal jsem tedy policisty a sledoval ho až do místního baru, kam si pro něho přišli.

Devětačtyřicetiletý Lubomír Holinger jenom o den později sám zadržel v Moravské Ostravě pachatele výtržnictví, který se v průběhu uplynulých několika měsíců obnažoval na veřejnosti přístupných místech v blízkosti školní tělocvičny. Mám jedenáctiletou dceru a když mi její spolužačka říkala, že už se před ní několikrát svlékal, volali jsme s manželkou na městskou policii, vyprávěl pan Holingr. Když se ten člověk kousek od našeho bydliště a nedaleko Domu dětí a mládeže objevil znovu, manželka zatelefonovala na polici a já po něm skočil a až do příjezdu policistů jsem ho držel pod krkem.

Policie pomáhá a chrání, Česká pojišťovna nahrazuje škodu, ale všímaví dokážeme být všichni – s tímto podtitulem zahájila ČP a ostravské městské ředitelství PČR nový projekt, který má motivovat další slušné lidi, aby nebyli lhostejní ke svému okolí. Jak několikrát zaznělo i při předávání Českých pitavalů v Ostravě, nikdy totiž nemůžete vědět, kdy se podobné věci nestanou vám.

Česká pojišťovna i Policie ČR mají stejný zájem, který spočívá ve snižování trestných činů a jejich následků a současně ve zvyšování obecné angažovanosti obyvatel, kterým není lhostejný osud jiných lidí a dokáží svojí všímavostí a odvahou profesionálům pomoci, řekl ředitel ČP v Ostravě Petr Musil. Není bez zajímavosti, že i první Gentleman silnic (doposud už jich bylo oceněno padesát) byl také z Moravskoslezského kraje. Stal se jím Jiří Lukáč z Albrechtiček na Novojičínsku, který vytáhl z hořícího automobilu tehdy sedmnáctiletého mladíka.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).