Prvními, kdo eliminují pojistné podvody, jsou likvidátoři
, tvrdí generální ředitel České pojišťovny Ladislav Bartoníček. Podezřelé případy si pak berou pod drobnohled naši specialisté. Pojistné podvody souvisejí nejčastěji s povinným ručením a havarijním pojištěním, částečně také s pojištěním domácností a staveb. Stranou však v posledních letech nezůstává ani životní pojištění.
Nejvíce podvodů odhalila ČP ve středních Čechách (81) a na jižní Moravě (62). Nejvíce peněz ale zachránila před neoprávněným vyplacením ve východních Čechách (128 milionů Kč), kde zaznamenala pokus o zneužití životního pojištění.
Jedním z nejzávažnějších pojistných podvodů z loňského roku byl případ dvou bratrů z České Třebové, kteří nejprve přiměli svého známého uzavřít životní pojistku ve svůj prospěch hned u šesti pojišťoven najednou a po dvou letech ho usmrtili pomocí teplometu, umístěného ve skříňové nástavbě speciálně upravené Avie. Po celou dobu za něho životní pojištění platili a pak ho otrávili oxidem uhelnatým. Pokud by jim všechny pojišťovny životní pojistky vyplatily, přišli by si na více než 21,5 milionu korun. Na podezřelé okolnosti tohoto případu upozornila Česká pojišťovna a orgány činné v trestním řízení jej nakonec uzavřely jako trestný čin vraždy a pojistného podvodu.
Zhruba 14 procent všech pojistných případů, které klienti hlásí pojišťovnám, patří podle světových statistik do kategorie pojistných podvodů. U motorových vozidel hovoří detektivové pojišťoven až o 37 procentech. Pojistný podvod je trestným činem a jeho pachateli za něj hrozí až dvanáct let odnětí svobody. Specialisté ČP při jejich odhalování úzce spolupracují s orgány činnými v trestním řízení, s hasiči a také s Českou kanceláří pojistitelů.
Česká pojišťovna spravuje 14,5 milionu pojistných smluv a s 37 % tržního podílu je největší pojišťovnou v České republice. Hlavním akcionářem České pojišťovny je společnost CESPO B.V. ze skupiny PPF. Podíl skupiny PPF na základním kapitálu ČP dosahuje 97,7 procenta .
Václav Bálek
tiskový mluvčí ČP