Hlavní navigace

ČP odhalila vloni podvody za více než 250 mil. Kč

Během loňského roku prošetřovali specialisté České pojišťovny 609 podezřelých pojistných událostí a 438 jich nakonec uzavřeli jako pojistný podvod. V souvislostmi s pojistnými událostmi, které se buď vůbec nestaly anebo se odehrály jinak, než jejich účastníci pojišťovně vylíčili, šlo o podvody za více než 250 milionů korun, což bylo o 48 milionů více, než v roce 2003.

Sdílet

Prvními, kdo eliminují pojistné podvody, jsou likvidátoři, tvrdí generální ředitel České pojišťovny Ladislav Bartoníček. Podezřelé případy si pak berou pod drobnohled naši specialisté. Pojistné podvody souvisejí nejčastěji s povinným ručením a havarijním pojištěním, částečně také s pojištěním domácností a staveb. Stranou však v posledních letech nezůstává ani životní pojištění.

Nejvíce podvodů odhalila ČP ve středních Čechách (81) a na jižní Moravě (62). Nejvíce peněz ale zachránila před neoprávněným vyplacením ve východních Čechách (128 milionů Kč), kde zaznamenala pokus o zneužití životního pojištění.

Jedním z nejzávažnějších pojistných podvodů z loňského roku byl případ dvou bratrů z České Třebové, kteří nejprve přiměli svého známého uzavřít životní pojistku ve svůj prospěch hned u šesti pojišťoven najednou a po dvou letech ho usmrtili pomocí teplometu, umístěného ve skříňové nástavbě speciálně upravené Avie. Po celou dobu za něho životní pojištění platili a pak ho otrávili oxidem uhelnatým. Pokud by jim všechny pojišťovny životní pojistky vyplatily, přišli by si na více než 21,5 milionu korun. Na podezřelé okolnosti tohoto případu upozornila Česká pojišťovna a orgány činné v trestním řízení jej nakonec uzavřely jako trestný čin vraždy a pojistného podvodu.

Zhruba 14 procent všech pojistných případů, které klienti hlásí pojišťovnám, patří podle světových statistik do kategorie pojistných podvodů. U motorových vozidel hovoří detektivové pojišťoven až o 37 procentech. Pojistný podvod je trestným činem a jeho pachateli za něj hrozí až dvanáct let odnětí svobody. Specialisté ČP při jejich odhalování úzce spolupracují s orgány činnými v trestním řízení, s hasiči a také s Českou kanceláří pojistitelů.

Česká pojišťovna spravuje 14,5 milionu pojistných smluv a s 37 % tržního podílu je největší pojišťovnou v České republice. Hlavním akcionářem České pojišťovny je společnost CESPO B.V. ze skupiny PPF. Podíl skupiny PPF na základním kapitálu ČP dosahuje 97,7 procenta .

Václav Bálek
tiskový mluvčí ČP

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).