Hlavní navigace

Česká pojišťovna očekává ze záplav na serverní Moravě až 30 tisíc pojistných událostí

[Tisková zpráva] Česká pojišťovna eviduje prvních zhruba 500 hlášení pojistných událostí svých klientů z oblastí, které postihla velká voda, nejčastěji z Frýdecko-Místecka a Karvinska. Dosud jsou to jen menší škody ze zaplavených sklepů, kde voda již opadla.

Sdílet

První velká vlna registrací škod mnohem většího rozsahu se očekává již koncem tohoto týdne. Podle prvotních odhadů mobilních techniků České pojišťovny, kteří jsou již v terénu, se čeká 20 – 30 tisíc pojistných událostí. Již dnes je zřejmé, že na mnoha místech bude situace horší, než v roce 1997.

Protože voda ještě neopadla, dají se počty škod i vyplacená pojistná plnění předpokládat pouze velmi orientačně. Hrubě odhadované pojistné plnění se zatím pohybuje kolem půl miliardy korun. Ze zkušeností nejen loňského roku lze však říct, že původní odhady úhrad za záplavy byly na konci kalamity násobně vyšší. 

Nejvíce škod Česká pojišťovna očekává na Karvinsku – zhruba 5 tisíc, na Ostravsku a Novojičínsku kolem 2500. Na Novojičínsku se bohužel částečně opakují záplavy z loňského roku v obcích Kunín a Životice. Na Frýdecko-Místecku je podle prvního zmapování odhadováno hlášení zhruba tří tisíc škod, podobně je to na Přerovsku, kde byly po 13 letech opět a tentokrát zhruba ze 70 % zatopeny známé Troubky a dokonce z 80 % obec Tovačov. Další škody se očekávají z hranic na Moravě, Teplic nad Bečvou Postiženo je i Vsetínsko, tam se počítá se zhruba 4 tisíci škod, nejvíce ve Valašském Meziříčí, Rožnově pod Radhoštěm… Některé oblasti spolu s deštěm také sužují prudké poryvy větru, které strhávají větve na komunikace či vozidla. Kalamita se dotkla i některých pracovníků České pojišťovny, kteří vyrazili do terénu na první obhlídky a velká voda je „uvěznila“ v Karviné, z níž se dostali až v nočních hodinách.

Česká pojišťovna již kontaktovala obecní úřady a starosty v postižených obcí, aby měli dostatek informací pro občany. Jsou distribuovány letáky s pokyny i formuláře pro hlášení škod. Jako v loňském roce dojde k přesunu mobilních techniků i likvidátorů z ostatních oblastí do Moravskoslezského kraje, prohlídky se budou provádět i o víkendech. Na druhou stranu klienti nemusejí mít obavy, že by cokoliv zmeškali. Česká pojišťovna doporučuje, aby v klidu vyřešili svoji situaci, protože na hlášení škody mají čas, mohou ji nahlásit ještě do čtyř let od jejího vzniku.

Protože se hovoří o tom, že na některých místech je kalamita horší, než v roce 1997, přikládám malésrovnání, včetně regionálního členění.

Česká pojišťovna po záplavách v roce 1997 vyřídila téměř 90 tisíc pojistných událostí a zaplatila svým klientům přes 5 miliard korun. Nejhůře byla zasažena Morava, východní Čechy a částečně také Vysočina. Podnikatelům v roce 1997 zaplatila ČP 2, 3 miliardy korun a občanům téměř 3 miliardy korun.

Pracovníkům České pojišťovny po nich prošlo rukama přes 53 tisíc pojistných událostí za více než 9 miliard korun. Podnikatelská sféra získala na náhradách škody více než 4, 6 miliardy korun, občanská pak více než 4, 4 miliardy korun.

Celkově tak po záplavách v letech 1997 a 2002 zaplatila klientům Česká pojišťovna skoro 15 miliard korun.

Ve kterých krajích evidovala před 13  lety Česká pojišťovna nejvíce případů?

(podle tehdejšího členění poboček)

ČP Olomouc (Olomoucko, Hranicko na Moravě a Šumpersko)

Ohlášeno 20 884 případů

Zaplaceno 1,212 mld. Kč

ČP Opava (Opavsko a Bruntálsko)

Ohlášeno 14 458 případů

Zaplaceno 445 milionů Kč

ČP Frýdek-Místek (Frýdecko-Místecko, Karvinsko a Ostravsko)

Ohlášeno 12 920 případů

Zaplaceno 230 milionů Kč

ČP Zlín (Zlínsko, Kroměřížsko a Uherskohradišťsko)

Ohlášeno 11 574 případů

Zaplaceno 402 milionů Kč

ČP Hradec Králové (Královehradecko a Náchodsko)

Ohlášeno 2415 případů

Zaplaceno 29 milionů Kč

ČP Vysoké Mýto (Rychovsko, Svitavsko a Vysokomýtsko)

Ohlášeno 5460 případů

Zaplaceno 112 milionů Kč

ČP Jihlava (Jihlavsko a Žďársko)

Ohlášeno 2356 případů

Zaplaceno 17,5 milionů Kč

ČP Kyjov (Břeclavsko a Kyjovsko)

Ohlášeno 2193 případů

Zaplaceno 30 milionů Kč

ČP Pardubice (Havlíčkobrodsko, Chrudimsko a Pardubicko)

Ohlášeno 1808 případů

Zaplaceno 6,2 milionů Kč

ČP Brno

Ohlášeno 1034 případů

Zaplaceno 5,4 milionu Kč

Stručné pokyny, jak potupovat, najdou klienti také na internetových stránkách ČP – www.ceskapojis­tovna.cz 

Jak postupovat při pojistné události:

 1. Pojistnou událost oznamte České pojišťovně prostřednictvím linky  841 114 114.
 2. Před vytočením tohoto čísla si připravte údaje, které za vás operátor po telefonu vyplní. Jde zejména o
  1. číslo pojistné smlouvy (není-li známo, je třeba uvést rodné číslo osoby, která pojištění sjednala)
  2. stručnou charakteristiku škody, ke které došlo
  3. kdy k této škodě došlo
  4. jaký je rozsah škody
  5. jaké je na vás spojení (telefon/mobil)
  6. Pokud je dům neobyvatelný, uveďte prosím adresu, na které budete k zastižení.
 3. Zamezte vzniku dalších pojistných událostí. S úklidem a opravami proto nečekejte až na příchod pracovníka pojišťovny, ale začněte hned. Ještě předtím však poškozené a zničené věci vyfotografujte.
 4. Budete-li chtít vyplatit zálohu ještě před likvidací pojistné události, sdělte to prosím mobilnímu technikovi, který k Vám přijde udělat prohlídku. Standardní likvidace jinak probíhá na základě předložených faktur.
 5. Odpovědi na dotazy, týkající se stavu vaší pojistné události, zjistíte prostřednictvím čísla 841 114 114.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).