Hlavní navigace

Česká pojišťovna do letošního září odhalila podvody za více než 200 milionů korun

Za prvních devět měsíců letošního roku odhalila Česká pojišťovna pojistné podvody za 202,9 milionů korun a v této souvislosti prošetřovala téměř 900 podezřelých případů. Mezi tradičně nejproblematičtější území patří Praha, Karlovarský a tentokrát i Liberecký kraj. Nejmenší snaha o podvody se naopak podle šetření ČP vyskytuje ve Zlínském kraji a na Vysočině. I tentokrát se drtivá většina případů pojistných podvodů týká majetkového pojištění, přičemž převažují události týkající se motorových vozidel.

Sdílet

Ani v tomto roce bohužel pojistných podvodů neubývá. Stále se tak na chování lidí projevuje vliv ekonomické krize, jejíž důsledky nabíraly v průběhu roku na obrátkách. Jen v období od 2. do 3. kvartálu přibylo 219 odhalených případů v hodnotě 81 milionů korun. Od července do září řešili detektivové ČP nejvíce pojistných podvodů v Praze (71 případů za téměř 40 milionů korun). Pozoruhodný byl vývoj na Liberecku, kde za sledované období byly v šetření pouze čtyři pojistné podvody. Hodnota těch vyřešených však činila více než 17 milionu korun.

Jako výrazný pomocník při odhalování zvláště podvodů týkajících se motorových vozidel funguje v České pojišťovně program Virtual Crash, jediný svého druhu v České republice. Schází se v něm vysoké množství vlastních dat o nehodě, jež jsou zkombinována se speciálním softwarem. Výsledkem je přesná analýza průběhu dopravní nehody. Hned po jejím zavedení se na základě metody Virtual Crash u nejasných případů vysoké procento účastníků nehody přiznalo, že k havárii buď v daném místě a okamžiku vůbec nedošlo nebo se havárie stala jinak, než pojišťovně popisovali.

Podvod prozradily fotografie

Luxusní BMW skončilo svoji jízdu ve svahu. Jeho řidič nezvládl zatáčku a vyletěl z ní ven. Na rozdíl od auta se mu naštěstí nic nestalo, a protože neměl havarijní pojistku, policisté nehodu pouze zaprotokolovali a to bylo vše. Vlastně nebylo…

Po třech měsících nechal jeho majitel auto pojistit a za pár dnů nato s ním opět havaroval. Znovu byla na vině rychlá jízda a také při tomto karambolu se zase ohýbaly pouze plechy. Tentokrát už vše ohlásil jako pojistnou událost do České pojišťovny. Její detektivové však záhy zjistili, že šlo o pojistný podvod. Poškození auta totiž bylo navlas stejné, jako při předešlé havárii. Vše prasklo při detailním porovnávání fotografií. Ty první z první nehody měla v archivu policie, ty z druhé už ČP. Jenom v motorovém prostoru podle nich specialisté odhalili devět zcela shodných detailních poškození. Motorista pak přiznal, že zatímco první nehoda se mu opravu stala, ta druhá už byla fingovaná a k žádnému nárazu při ní nedošlo. Nebylo třeba, protože automobil už poškozený byl… Pojišťovna totiž pojistila stejné auto jeho známého, na které si přemontoval registrační značku.

Problémy chtěla vyřešit explozí

Mladá žena se po veřejné dražbě stala majitelkou činžovního domu. Zatímco jeho obyvatelé jí všechny poplatky odváděli řádně a včas, ona naopak za odběr elektřiny a plynu neplatila. V té době neměla ani svoji dost zdevastovanou nemovitost pojištěnou. Když jí do ní kvůli narůstajícím dluhům dodavatelé zastavili přívod plynu a elektrické energie, pojistila dům na 12 milionů.

Po roce v něm vypukl požár. Naštěstí se jej v zárodku podařilo uhasit, nicméně hasiči při vyšetřování jeho příčin na spáleništi objevili perfektně připravený výbušný systém z propojených propan-butanových bomb. Sestaven byl tak, aby explodoval až po určité době. Kdyby tento pekelný stroj spolehlivě fungoval, lehl by celý dům popelem. Takhle však z pojištění nemovitosti majitelka domu nedostala nic.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).