Hlavní navigace

Coface Holding loni posílil svou pozici ve světě, pro letošek počítá s růstem insolvencí podniků

Coface Holding, jeden ze světových lídrů v oblasti pojištění pohledávek, obchodních informací, řízení pohledávek a faktoringu, loni opět posílil svou tržní pozici. Jeho konsolidovaný obrat vzrostl o 7,5 procenta na 1,571 miliardy eur a čistý zisk vyskočil o 36 procent na 204 milionů eur. Své služby v současnosti Coface Holding nabízí přímo už v 65 státech světa včetně České republiky, kde je zastoupen společností Coface Czech, zaměřující se na řízení pohledávek, poskytování obchodních informací a od konce loňského roku nově i na pojištění pohledávek.

Sdílet

„Přestože jsme pojištění pohledávek začali nabízet teprve loni v říjnu, na pojistném trhu jsme se již úspěšně etablovali a vytvořili si základ klientely,“ uvedl ředitel Coface Czech Radek Laštovička. „Úspěšný byl pro nás loňský rok také zejména v oblasti inkasa pohledávek, kde jsme zaznamenali nárůst obratu o 65 procent, a to zejména díky zvýšenému zájmu českých podniků o inkaso svých zahraničních pohledávek,“ doplnil Laštovička.

Pojištění pohledávek (domácích i vývozních úvěrů) představuje rozhodující část obratu Coface Holding – loni se na něm podílelo více než 70 procenty a meziročně vykázalo nárůst předepsaného pojistného o 7,4 procenta na 1,111 miliardy eur. K hlavním trhům patří tradičně Francie, Německo a Rakousko, loni pak dynamický nárůst zaznamenal zvláště trh v Itálii a Asii.

K celkovému loňskému výsledku Coface Holding výrazně přispěl nárůst obratu za faktoringové služby o 22,4 procenta na 210 milionů eur. Faktoring nyní Coface Holding, který od loňského července zahrnuje i společnost Natixis Factor, nabízí ve 20 státech světa a tímto geografickým pokrytím se řadí na světovou špičku.

Pro rok 2008 Coface Holding očekává – v souvislosti s úvěrovou krizí v USA – nárůst pojistných plnění z pojištění pohledávek a zhoršení platební morálky podniků, avšak v daleko menším rozsahu, než tomu bylo při krizi v roce 2001. „Pokud americká ekonomika zpomalí, počet platebních selhání podniků by mohl letos vzrůst o 10 procent, zatímco v roce 2001 to bylo třikrát víc,“ konstatoval výkonný ředitel Coface Holding Jérôme Cazes.

Skutečností je, že od ledna letošního roku Coface registruje v Severní Americe jednoznačný nárůst insolvencí, a to nejenom v oblasti nemovitostí: potíže již postihují i reálnou ekonomiku. Mimo Severní Ameriku je dopad krize zatím slabý, lze však očekávat, že přístup k úvěrům se pro podniky ztíží a úvěrový růst zpomalí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).