Hlavní navigace

Co také zaznělo na V. Finančním fóru Zlaté koruny

V. Finanční fórum Zlaté koruny na téma „Krize jako šance na změnu?“, které proběhlo ve středu 23. září, bylo dosud největším setkáním politiků, ekonomů, podnikatelů a manažerů k současné krizi. Na 450 účastníků si vyslechlo debatu, do níž se zapojilo na 60 diskutujících.

Sdílet

Finanční fóra Zlaté koruny vždy k sobě poutají mimořádnou pozornost otevřeností, rozmanitostí diskuse i nenapodobitelnou atmosférou. Nebylo tomu jinak ani tentokrát. Fórum se navíc konalo jen několik hodin před klíčovým jednáním lídrů politických stran o konečné podobě Janotova balíčku, který byl rozhodující podmínkou pro přijetí státního rozpočtu. To samo odstartovalo mohutnou diskusi, které se osobně zúčastnil ministr financí Eduard Janota, předseda ODS Mirek Topolánek, bývalý ministr financí Miroslav Kalousek, viceguvernéři ČNB Miroslav Singer a Mojmír Hampl, expremiér Miloš Zeman, ekonom Jan Švejnar a další.

zlata koruna V. financni forum

Připomeňme si z velkého množství názorů, reakcí, námětů a myšlenek, které na fóru zazněly, ty nejzajímavější a nejoriginálnější. Některé z těchto výroků mají na to, aby se z nich staly oblíbené citáty.

Eduard Janota: Tímto rozpočtem problémy nekončí. V rámci příprav dalších rozpočtů bude muset dojít k hlubším změnám.

Mirek Topolánek: Pokud nebude Janotův balíček přijat jako celek a levice z něj udělá trhací kalendář, tak my se jako ODS na tomto atentátu na českou ekonomiku nebudeme podílet. To zde říkám naprosto otevřeně a důrazně.

Eduard Janota: Kdybyste znali stav v Poslanecké sněmovně, tak byste věděli, že teď by byla schopna schválit třeba i trest smrti.

Miroslav Kalousek: Janotův balíček je jen mírný vánek proti protektorátu Mezinárodního měnového fondu. Ten by bez reforem mohl přijít.

zlata koruna V. financni forum

Miloš Zeman: Poprosil bych všechny parlamentní strany, aby do Janotova balíčku nekecaly, protože to je jediná služba, kterou mohou své společnosti ještě poskytnout.

Miroslav Singer: Většina balíčků zafunguje až ve chvíli, kdy se ekonomika začne uzdravovat a opatření tak budou kontraproduktivní.

Luděk Niedermayer: I se současnými úspornými balíčky nejsme blíže řešení předkrizových problémů.

Miroslav Kalousek: Vlastenec kouří, pije a umírá na hranici důchodového věku. (Kalousek použil kdysi okřídlený Zemanův bonmot v narážce na to, jak udržet vyrovnaný rozpočet.)

Miloš Zeman: Jestliže nositelé Nobelových cen za ekonomiku nejsou schopni dojít ke konzistentním názorům ohledně krize, jak to asi dokážou ti, kteří tuto cenu nemají. Předpovědi ekonomů je dobré vyslechnout a se schwarzenberge­rovskou úctou usnout.

Jan Švejnar: Krize je hlubší a horší, než jsme si na jejím začátku mysleli.

Ondřej Jonáš (investiční bankéř): Zaručuji vám, že po oživení se vrátíme k novému „normálu“, ale ten bude vypadat hodně jinak, než co lidé znali posledních deset let.

Mojmír Hampl: Jedna z mála dobrých předpovědí je, že toto není poslední krize. Změny budou pokračovat dál.

Jan Mühlfeit (Microsoft): Česká republika by měla svou konkurenceschopnost řešit na vládní úrovni. Měli bychom být hrdí na to, že jsme Češi, jinak nebudeme úspěšní.

A na závěr jeden z oblíbených Zemanových citátů, který na fóru z úst tohoto známého prognostika zazněl: Budoucnost je jasná a překrásná, pouze minulost se neustále mění. Takže to ani v budoucnosti, která se rychle stává minulostí, nebudeme mít lehké.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).