Hlavní navigace

Co sesMOLil ČEZ v předvánoční týden a jaký byl dopad na kurz akcie? Zentiva dostala infuzi od Merril Lynch a roste

Předvánoční týden na akciovém trhu byl mírně negativní. Index kapitálového trhu RM SYSTÉM oslabil o 0,5% na 3 372 body. Největší zásluhu na tomto poklesu měl páteční výprask ČEZu.

Sdílet

Na vině byly informace, které ČEZ oznámil na předvánoční tiskové konferenci. Investoři negativně ohodnotili zejména spolupráci ČEZu s maďarským MOLem týkající se založení společného podniku na výstavbu plynových elektráren v Maďarsku a na Slovensku, jehož součástí je i kapitálový vstup ČEZu do MOLu. ČEZ koupí 7% této maďarské ropné společnosti, ale ta bude mít tříletou opci na zpětný odkup akcií. Akvizice má mnoho neznámých, proto v současné době nebudí u některých investorů přílišnou důvěru.

Součástí oznámení byla také zpráva, že jednání o převzetí Mostecké uhelné se přesouvají do příštího roku a neméně zajímavá zpráva se týká zvýšení odhadu čistého konsolidovaného zisku před odečtením minoritních podílů za letošní rok na 42,6 mld. Kč.

S tímto zvýšením je spojena i vyšší očekávaná dividenda, kde byl navíc zvýšen výplatní podíl, který nově společnost stanovila na 50–60% z konsolidovaného zisku. V přepočtu na jednu akcii by tak dividenda za rok 2007 mohla činit 36 až 43 Kč.

V příštím roce plánuje společnost vytvořit čistý zisk 46,6 mld. Kč, což je sice méně než se očekávalo, ale nižší oznámený plán je u ČEZu již téměř tradiční věc. Letos se odhad čistého zisku zvyšoval 3×. Páteční propad má na svědomí rovněž oznámení o přerušení zpětného odkupu na cca jeden měsíc. Poptávka ze strany ČEZu pomáhala držet akcie na vysokých kursových hodnotách. Dá se očekávat také částečné uplatnění opčního programu pro management společnosti, což nebývá pro trh pozitivním signálem a v loňském roce tento fakt stál za prudkým poklesem kurzu ČEZu. Titul uzavřel páteční obchodování na 1 356 Kč.

Po delší době trochu radosti udělala investorům Zentiva, jejíž akcie upadly v téměř zatracení po dvou ziskových varování v průběhu posledního půl roku a následném propadu kurzu o 40%. Titulu pomohlo zlepšení názoru na akcie společnosti od analytiků Merril Lynch a oznámení managementu společnosti, že v současné době není žádné další ziskové varování v plánu. Během týdne vzrostl kurz akcie z 935 Kč až na téměř 990 Kč, páteční vybírání zisků před svátky tento růst mírně zkorigovalo a titul uzavřel na hodnotě 976 Kč.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).