Hlavní navigace

ČNB upravuje operace na podporu trhu zavedené v době krize

[Tisková zpráva] Bankovní rada České národní banky rozhodla upravit mimořádná měnová opatření k dodání likvidity bankám, která zavedla v říjnu 2008 na podporu domácího finančního trhu během globální finanční krize.

Sdílet

V rámci schválených úprav zohledňujících aktuální podmínky na trhu budou tříměsíční repo operace na dodávání likvidity bankám zrušeny ke konci roku 2010. Dvoutýdenní dodávací repo operace se budou počínaje lednem 2011 konat v nižší frekvenci, a to jednou týdně.

Provádění dvoutýdenních dodávacích repo operací bankovní rada rozhodla prodloužit minimálně do konce roku 2011. Banky se dle průzkumu ČNB shodují na jejich účelnosti. Tyto repo operace byly dosud využívány ve velmi malých objemech, ale již samotná skutečnost, že je investoři a tvůrci trhu mohou využít, zvyšuje likviditu a zlepšuje fungování trhu se státními dluhopisy.

Stejně jako u repo operací bankovní rada zkrátila na 14 dní dobu trvání devizových swapů, které slouží k dodávání korunové likvidity z eura.

Výměna kolaterálu zůstává jedním z nástrojů ČNB s tím, že je dále považována za standardní operaci. Toto opatření ČNB plánovala zavést již před krizí, neboť řeší neefektivitu vypořádacích systémů pro cenné papíry a umožňuje bankám přístup k dostatečnému množství cenných papírů pro čerpání vnitrodenního ú­věru.

„Opatření na podporu mezibankovního trhu zavedená v říjnu 2008 se osvědčila a  v souladu s tehdejšími záměry pomohla stabilizovat trh se státními dluhopisy a zamezit tak případnému přenosu problémů na zahraničních finančních trzích do českého finančního sektoru,“ uvedl Kamil Janáček, člen bankovní rady, který dohlíží na činnost sekce bankovních obchodů ČNB.

„Od zavedení těchto mimořádných operací se podmínky na domácím trhu částečně zlepšily, což umožňuje úpravu jejich parametrů,“ dodal.

ČNB si ponechává možnost v reakci na tržní vývoj parametry dále měnit.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).