Hlavní navigace

ČNB sáhla pravděpodobně k poslednímu zvýšení úrokových sazeb

Komentář hlavního ekonoma Poštovní spořitelny Jana Bureše k pravděpodobně poslednímu zvýšení úrokových sazeb.

Sdílet

Česká centrální banka zvýšila sazby o 25 bps na 3,75%, nejvyšší úroveň od poloviny roku 2002. Důvodem je především vysoká aktuální inflace a strach z jejího prosáknutí do mzdových vyjednávání. Proti zvýšení sazeb hovořila na druhé straně silná koruna.

Co bude následovat?

Z našeho pohledu neexistuje mnoho důvodů pro další zvyšování sazeb. Měnové podmínky, které krom reálných sazeb ovlivňuje také reálný kurz koruny, jsou již teď hodně přísné. Je to především díky silné koruně, která je o necelých 9% silnější než před rokem. Navíc česká ekonomika zpomaluje a největší obchodní partneři také, což střednědobé riziko inflace zmírňuje. Pro ČNB by také mělo být důležité, že dříve nebo později sáhne po americkém Fedu k poklesu sazeb i ECB. Na evropské sazby je pak hodně citlivá i česká centrální banka.

Trhy na druhé straně mohou ještě určitou dobu sázet na další růst českých sazeb. Tato očekávání může přiživit hned zítřejší inflace, která má potenciál vysoko překonat očekávání trhů. Sázíme na další nárůst, který může inflaci posunout až k 7% y/y. Vyšší sazby a inflace také nějakou dobu budou hrát do karet české koruně, která může v nejbližších dnech atakovat nová historická maxima.

Jan Bureš, hlavní ekonom Poštovní spořitelny

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).