Hlavní navigace

ČNB ponechává úrokové sazby beze změny

[Tisková zpráva] Bankovní rada ČNB na svém dnešním jednání rozhodla ponechat úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba zůstává na 0,75 %, diskontní sazba na 0,25 % a lombardní sazba na 1,75 %.

Sdílet

Guvernér Miroslav Singer poskytne komentář k rozhodnutí a k hodnocení ekonomického výhledu na pravidelné tiskové konferenci bankovní rady, která se uskuteční v 14:30 hod. v budově ČNB v Malém sále Kongresového centra (vchod Senovážné nám. č. 30, bývalá Plodinová burza).

Upozorňujeme, že tisková konference je přístupná pouze pro zástupce médií.

Historii nastavení měnověpolitických  nástrojů   a záznamy  z jednání  bankovní  rady najdete na adresách

http://www.cnb­.cz/cs/menova_po­litika/mp_nas­troje/#mp_nas­troje

http://www.cnb­.cz/cs/menova_po­litika/br_zapi­sy_z_jednani/

Diskontní sazba: měnověpolitická úroková sazba, která zpravidla představuje dolní mez pro pohyb krátkodobých úrokových sazeb na peněžním trhu. ČNB ji využívá k úročení přebytečné likvidity, kterou banky u ČNB uloží přes noc v rámci tzv. depozitní facility.

Lombardní sazba: měnověpolitická úroková sazba, která představuje horní mez pro pohyb krátkodobých úrokových sazeb na peněžním trhu. ČNB ji využívá k úročení likvidity, kterou poskytne přes noc bankám v rámci tzv. zápůjční facility.

Repo sazba: základní měnověpolitická úroková sazba ČNB, kterou je úročena nadbytečná likvidita komerčních bank stahovaná ČNB prostřednictvím tzv. dvoutýdenních repo tendrů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).