Hlavní navigace

ČNB ponechává úrokové sazby beze změny

[Tisková zpráva] Bankovní rada ČNB na svém dnešním jednání rozhodla ponechat úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba zůstává na 0,75 %, diskontní sazba na 0,25 % a lombardní sazba na 1,75 %.

Sdílet

Pravidelná tisková konference bankovní rady se uskuteční v 14:30 hod. v budově ČNB v Malém sále Kongresového centra (vchod Senovážné nám. č. 30, bývalá Plodinová burza). Upozorňujeme, že tisková konference je přístupná pouze pro zástupce médií.

Historii nastavení měnověpolitických  nástrojů   a záznamy  z jednání  bankovní  rady najdete na adresách http://www.cnb­.cz/cs/menova_po­litika/mp_nas­troje/#mp_nas­troje

http://www.cnb­.cz/cs/menova_po­litika/br_zapi­sy_z_jednani/

Diskontní sazba: měnověpolitická úroková sazba, která zpravidla představuje dolní mez pro pohyb krátkodobých úrokových sazeb na peněžním trhu. ČNB ji využívá           k úročení přebytečné likvidity, kterou banky u ČNB uloží přes noc v rámci tzv. depozitní facility.

Lombardní sazba: měnověpolitická úroková sazba, která představuje horní mez pro pohyb krátkodobých úrokových sazeb na peněžním trhu. ČNB ji využívá k úročení likvidity, kterou poskytne přes noc bankám v rámci tzv. zápůjční facility.

Repo sazba: základní měnověpolitická úroková sazba ČNB, kterou je úročena nadbytečná likvidita komerčních bank stahovaná ČNB prostřednictvím tzv. dvoutýdenních repo tendrů.Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).