Hlavní navigace

ČNB nemění úrokové sazby

[Tisková zpráva] Bankovní rada ČNB na svém dnešním jednání rozhodla ponechat úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba zůstává na 1,00 %, diskontní sazba na 0,25 % a lombardní sazba na 2,00 %.

Sdílet

Guvernér Zdeněk Tůma poskytne komentář k rozhodnutí a k makroekonomické prognóze ČNB na pravidelné tiskové konferenci bankovní rady, která se uskuteční v 14:30 hod. v budově ČNB v Malém kongresovém sále (vchod Senovážné nám. č. 30, bývalá Plodinová burza). Upozorňujeme, že tisková konference je přístupná pouze pro zástupce médií.

Historii nastavení měnověpolitických nástrojů a záznamy z jednání bankovní rady najdete na adresách:

http://www.cnb­.cz/cs/menova_po­litika/mp_nas­troje/#mp_nas­troje

http://www.cnb­.cz/cs/menova_po­litika/br_zapi­sy_z_jednani/

Diskontní sazba: měnověpolitická úroková sazba, která zpravidla představuje dolní mez pro pohyb krátkodobých úrokových sazeb na peněžním trhu. ČNB ji využívá k úročení přebytečné likvidity, kterou banky u ČNB uloží přes noc v rámci tzv. depozitní facility.

Lombardní sazba: měnověpolitická úroková sazba, která představuje horní mez pro pohyb krátkodobých úrokových sazeb na peněžním trhu. ČNB ji využívá k úročení likvidity, kterou poskytne přes noc bankám v rámci tzv. zápůjční facility.

Repo sazba: základní měnověpolitická úroková sazba ČNB, kterou je úročena nadbytečná likvidita komerčních bank stahovaná ČNB prostřednictvím tzv. dvoutýdenních repo tendrů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).