Hlavní navigace

ČMHB: V Praze je největší zájem o menší byty, v okolí Prahy o rodinné domky

Celkem 1092 hypotečních úvěrů ve výši 1,33 miliardy korun poskytla za první pololetí letošního roku pobočka Českomoravské hypoteční banky v Praze. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2002 představují tyto výsledky nárůst o 58 % v objemu a o 59 % v počtu. Pokud se vezmou v úvahu pouze hypotéky pro fyzické osoby, těch bylo poskytnuto 1086 v objemu 1,31 miliardy korun. Pražská pobočka ČMHB uzavřela za letošních prvních šest měsíců co do počtu 26 % všech hypotečních úvěrů v rámci celé banky, její podíl na objemu činí dokonce 32 %.

Sdílet

Průměrná výše hypotéky pro fyzické osoby za 1. pololetí tohoto roku dosáhla v Praze na 1,2 milionu korun, což je o 243 tisíc Kč více, než činí průměrná výše hypotečních úvěrů v celé ČR. Hypoteční úvěry, které poskytujeme, využívají naši klienti v Praze nejčastěji k nákupu menšího bytu, zhruba o velikosti do 50 m2, ve středních Čechách pak k pořízení menšího rodinného domku, říká Dagmar Tůmová, ředitelka pobočky ČMHB v Praze, a pokračuje:

V budoucnu počítáme s tím, že si mladí lidé v hlavním městě, kteří již menší byt mají, budou chtít pořídit větší. Předpokládáme, že se postupně stane běžné tak jako v Evropské unii, že znovu sáhnou po tomto finančním nástroji. Dlouhodobý je pravděpodobně i trend pořizování rodinných domků mimo Prahu.

Pro uzavření hypoteční smlouvy jsou nyní ty nejlepší podmínky. Úrokové sazby v loňském roce prudce klesly. Zatímco výnosy z termínovaných vkladů jsou v současné době minimální, výhodnost úvěrů neustále roste. Rozšířila se nabídka různých typů hypotečních úvěrů, které tento finanční produkt zpřístupňují širší skupině zájemců. Lidé navíc mají obavy z růstu cen stavebních prací po vstupu do Evropské unie a nájemného po deregulaci. To jsou důvody, proč mnozí lidé považují investici do nemovitosti z hlediska zhodnocení finančních prostředků za tu nejlepší. K rostoucímu zájmu o hypotéky v Praze přispívají rovněž stále nové developerské projekty, dodává k tomu Dagmar Tůmová.

Celkem ČMHB v ČR za první pololetí letošního roku poskytla 4 169 hypotečních úvěrů ve výši 4,17 miliardy korun. Z toho 99 procent počtem (4 123 kusů) a 95 procent v objemu (3,97 miliardy Kč) bylo určeno fyzickým osobám. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2002 představují tyto výsledky v celkových číslech nárůst o 61 % v objemu a o 70 % v počtu, u fyzických osob počet poskytnutých úvěrů vzrostl o 73 procent, objem pak dokonce o 87 procent. ČMHB za první pololetí loňského roku uzavřela celkově 2 460 hypotečních úvěrů ve výši 2,6 mld. korun, s fyzickými osobami to pak bylo 2 381 úvěrů v objemu 2,12 miliardy Kč. Průměrná výše hypotéky pro fyzické osoby za letošních prvních šest měsíců činí 960 tisíc korun, což oproti loňskému roku znamená zvýšení o zhruba 70 000 Kč.

Více jak polovina hypotečních úvěrů fyzickým osobám poskytnutých ČMHB v letošním roce je určena na nákup nemovitostí, přibližuje účel hypoték Jan Sadil, náměstek generálního ředitele ČMHB pro věci obchodní, a pokračuje: Pouze necelá čtvrtina z celkového počtu úvěrů jde na výstavbu nových rodinných domů a bytových jednotek. Počet hypoték, z nichž je financována rekonstrukce domů a bytů, se poslední dva roky bez větších výkyvů pohybuje kolem 16 – 18 % z celkového množství uzavřených smluv o úvěrech.

ČMHB je bankou specializovanou a nabízí několik možností financování bydlení. V loňském roce začala jako první poskytovat hypoteční úvěr Progres s možností postupně rostoucích splátek a hypotéku 100 na celou hodnotu nemovitosti.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).