Hlavní navigace

Čistý zisk Skupiny v r. 2004: 6,8 mld. Kč (meziročně+ 9,2%) odráží zejména velký zájem o financování bydlení,dynamický nárůst úvěrů pro MSP a prodej podílových fondů

Skupina ČSOB hospodařila v roce 2004 s čistým ziskem ve výši 6,8 mld. Kč, což je meziroční nárůst o 9,2%. Jde o auditovaný, konsolidovaný čistý zisk podle IFRS. Kapitálovou přiměřenost vykázala ČSOB (banka) na úrovni 12,11 %, návratnost kapitálu se zvýšila na 15%.

Sdílet

Skupina ČSOB potvrdila svou sílu ve finančních službách a v každé oblasti svého působení zaujala významnou tržní pozici: 1. místo ve stavebním spoření (vklady i úvěry), 1. místo na leasingovém trhu, 1. místo v zajištěných fondech a podle odborného časopisu Global Finance byla též nejlepší bankou roku v ČR a nejlepší bankou ČR v oblasti devizových (F/X) služeb.

Růst zisku byl tažen celkově silným růstem obchodů ve všech klientských segmentech, zejména obchodů úvěrových. Celkově dosáhlo úvěrové portfolio Skupiny ČSOB objemu 254,9 mld. Kč, což je meziroční růst o 8%. Úvěrové obchody přinesly úrokové výnosy ve výši 14,6 mld. Kč (meziročně +6%), na poplatcích generovaly 0,6 mld. Kč (meziročně +18%).

Největší část nově poskytnutých úvěrů směřovala k financování bydlení. Skupina ČSOB poskytla nové hypotéky za 12 mld. Kč a úvěry ze stavebního spoření v rekordní výši 19,5 mld. Kč, čímž se její celková angažovanost ve financování bydlení zvýšila o více než 40% na 65,5 mld. Kč. Skupina ČSOB si tak udržela 32% tržní podíl, t.j. postavení největšího financiéra bydlení v ČR.

V segmentu malých a středně velkých podniků (MSP) ČSOB zvýšila počet klientů, pro něž je bankou první volby ze 20% na 25%. Dosáhla toho kombinací zjednodušených úvěrových procedur, slev na poplatcích za europlatby a automatizované platby, devizovými službami v regionech a poradenstvím, orientovaným na evropské fondy. Portfolio úvěrů MSP vzrostlo o 34%, t.j. o 4,5 mld. Kč při zachování kvality aktiv. Výnosy z tohoto segmentu měly nejvyšší dynamiku, t.j. meziročně 15%.

Skupina ČSOB nadále zůstává významným správcem hodnot klientů , přičemž objem spravovaných aktiv dosáhl 530,5 mld. Kč. V oblasti správy hodnot drobné klientely zaujímá celkové 29%ní podíl na trhu.Investice fyzických osob do podílových fondů rostly dvojnásobně rychleji než trh a pozice ČSOB na trhu dále posílila. Meziročně vyrostly investice do fondů o 9,8 mld. Kč, t.j. o 43%, a ČSOB v nich spravuje aktiva ve výši 32,9 mld. Kč (bez „ex-privatizačních fondů“). Skupina potvrdila také bezkonkurenční postavení v oblasti zajištěných podílových fondů, jejichž prodej meziročně vzrostl o 60%. ČSOB drží v tomto produktu prvenství s tržním podílem 69%.

Výnosy z finančních operací vzrostly o 11% na 4,3 mld. Kč. ČSOB se přitom strategicky soustřeďuje na obchody pro klienty (výnosy 3,0 mld. Kč) a v menší míře na obchody na vlastní účet (výnosy 1,3 mld. Kč). Dealing room ČSOB s průměrným denním obratem přes 80 mld. Kč (více než 2,5 mld. EUR) zůstává předním pracovištěm v ČR.

Významný nárůst, meziročně + 20%, t.j. 0,6 mld. Kč, zaznamenaly výnosy z operací s platebními kartami, jejichž je ČSOB druhým největším vydavatelem v ČR. Nárůst výnosů z transakcí souvisí s tím, že ČSOB se stala největším operátorem platebních terminálů u obchodníků v ČR; jejich počet dosáhl 8 942. Počet transakcí platebními kartami na nich se meziročně zvýšil o 12%.

Úspěšně se rozvíjí také koncept bankopojištění, kde byl zaznamenán rychlejší růst předepsaného pojistného ve srovnání se stejným obdobím roku 2003. Takřka dvojnásobným nárůstem se to projevilo u životního pojištění (meziročně více o 326,6 mil. Kč), o více než třetinu u pojištění platebních karet a pojištění úvěrů a hypoték fyzických osob.

Slovensko. Také v SR zvýšila Skupina ČSOB úvěrovou aktivitu, která více méně kopírovala dynamicky se rozvíjející segmenty v ČR. Objem úvěrů k financování malých a středních podniků na Slovensku dosáhl 3,7 mld. SKK (meziročně nárůst +39%), takřka o třetinu stouply spotřebitelské úvěry (1,9 mld. SKK, meziročně + 27%) a dynamicky se vyvíjely hypotéky (1,4 mld. SKK, meziročně + 106%). Velmi dobrou odezvu našly zajištěné fondy, jejichž čisté prodeje stouply o 47%a dosáhly částky 2,4 mld. SKK. Expanze úvěrové aktivita byla podpořena růstem distribuční sítě pro fyzické osoby a MSP. Ta dnes zahrnuje 78 poboček.

Provozní zisk Skupiny ČSOB dosáhl 9.58 mld. Kč, což je meziročně nárůst o 32%. Vliv mimořádných (jednorázových) položek byl přitom omezený – výsledky byly také v menší míře pozitivně ovlivněny dobrými výsledky v oblasti vymáhání ztrátových úvěrů. Vlivem silného obchodního růstu se výrazně zlepšil poměr nákladů k výnosům a dosáhl (C/I Ratio) se zlepšil z 67,2% v roce 2003 na 61,6%. Provozní výnosy Skupiny, které jsou ukazatelem obchodní aktivity, dosáhly 25,7 mld. Kč. Na nich se segment fyzických osob podílel 26%, segment malých a středních podniků 17%, segment velkých firem 11% , dceřiné firmy 22% a operace na Slovensku 9%.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).