Hlavní navigace

Čipové karty zkrátí čekání u pokladen

Praha, 23. února 2004 – Ze studie, kterou si objednala kartová asociace Visa International vyplývá, že každý dospělý občan Velké Británie stráví čekáním v řadách u pokladen v průměru 100 minut měsíčně. To je víc než 1 200 minut ročně a zhruba 60 000 minut za celý život. Jinými slovy, jenom čekáním v řadách zabijeme minimálně 41 dní v životě.

Sdílet

Jednou z možností, jak zkrátit čekání ve frontách, je urychlit transakci při platbě kartou. A právě to je jeden z hlavních přínosů čipových karet a čipových platebních terminálů, které jsou v současné době instalovány v českých obchodech a supermarketech. Nepříjemné čekání, než proběhne transakce, se tak brzy stane minulostí. Při platbě u obchodníka se čipová karta jednoduše vloží do terminálu a zákazník autorizuje transakci zadáním PINu.

U čipové karty pro potvrzení transakce stačí zadat PIN, platbu již není potřeba autorizovat podpisem. Díky tomu se délka transakce zkrátí o několik sekund, takže kartou zaplatíte stejně rychle, jako byste platili hotovými penězi, řekl Miloslav Kozler, manažer pro Českou republiku asociace Visa International.

Zásadním argumentem pro přechod na čipové karty je bezprecedentní úroveň bezpečnosti, kterou tato technologie poskytuje držitelům, obchodníkům i bankám. Vzhledem k tomu, že zašifrovaná data jsou uložena v nepřístupné zóně čipu, je tento typ karty mnohem obtížněji padělatelný než běžně používaná karta s magnetickým proužkem.

Rychlost autorizace, jednoduchost a vyšší bezpečnost čipových karet povede k dalšímu rozšíření služeb spojených s platebními kartami. Jako příklad mohu uvést samoobslužné platební terminály, které umožňují rychle a efektivně spravovat finance. Čipová technologie tedy nejen zkrátí čas, který lidé stráví čekáním ve frontách, ale zároveň nabídne nové možnosti využití platebních karet, dodává Kozler.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).