Hlavní navigace

Čím se řídit při sjednání pojištění vozidla

[Tisková zpráva] Většina řidičů se snaží na pojištění vozidla co nejvíc ušetřit, hlavním rozhodovacím faktorem je pro ně cena a havarijní pojistku vnímají jako nadbytečnost.

Sdílet

Pojištění ovšem chrání před nečekanými riziky a nemělo by být vnímáno jako běžný spotřební výdaj, u kterého nás zajímá pouze to, jak moc zatíží rodinný rozpočet. Česká asociace pojišťoven přináší několik tipů, čím se při jeho sjednání řídit.

Vybírejte s rozvahou

S výběrem pojištění pro vaše vozidlo nespěchejte a pečlivě si porovnejte nabídky alespoň několika pojišťoven. Kromě ceny pojištění základních rizik se informujte na úroveň všech doplňkových služeb – rychlost vyřízení škodní události, možnosti připojištění či rozsah asistenčních služeb. Nabídka asistenčních služeb k povinnému ručení se liší a bývá omezena časovými i cenovými limity.

Co může pozitivně ovlivnit cenu pojištění?

•    Sjednejte si u jedné pojišťovny kompletní pojištění vozidla – jak havarijní pojištění, tak povinné ručení.

•    Jezděte bez nehod, využijte bonusy – všechny pojišťovny zohledňují předchozí bezeškodní průběh. Řidiči jezdící bez nehod získávají na pojištění bonus – slevu, často bourající řidiči se naopak mohou dostat do třídy malusů a na pojištění si připlatí.

•    Zabezpečte své vozidlo proti krádežím – řada pojišťoven v havarijním pojištění s pojištěním rizika krádeže zvýhodňuje motoristy, kteří si své vozidlo zabezpečí nadstandardním systémem proti krádeži.

•    Sledujte ceny a akce pojišťoven – některé pojišťovny nabízí slevu až desítek procent z ceny, pokud je pojištění sjednáno na internetu.

•    Aktualizujte smlouvu – cena pojištění se s obecnou cenou vozidla obvykle snižuje. S postupným opotřebováním vozidla je proto vhodné po jednom až dvou letech požádat pojišťovnu o výpočet aktuálního pojistného a v případě, že bude pojistné nižší, nechat si přepracovat pojistnou smlouvu. K této změně ale pojišťovny řidiče nevyzývají, majitelé vozu o ni musí požádat sami.

Proč platíte tolik, kolik platíte?

Základní cenu povinného ručení ovlivňuje kategorie vozidla, zdvihový objem válců nebo výkon motoru a zvolený limit pojistného plnění (maximální suma, která je v případě škodné události vyplacena poškozenému). U havarijního pojištění se při stanovení ceny vychází ze značky a typu vozidla, jeho kategorie, druhu a výbavy, stáří, výše zvolené spoluúčasti. Konečnou výši pojistného v obou případech ovlivní dále bezeškodný pojistný průběh, rozsah asistenčních služeb, segmentační kritéria (např. věk, bydliště vlastníka vozidla, stáří vozidla apod.) nebo způsob sjednání (při on-line sjednání poskytují pojišťovny slevu).

Chystáte se pojistit vozidlo?

1.    Vezměte v potaz všechna rizika, která ohrožují vás a vaše vozidlo, žádné z potenciálních rizik nepodceňujte.

2.    Při sjednávání pojištění zvažte jeho rozsah a rozsah poskytnutých služeb v závislosti na ceně.

3.    Srovnávejte srovnatelné nabídky, které zahrnují stejná rizika, připojištění, spoluúčast, limity pojistného plnění, rozsah asistenčních služeb.

4.    V povinném ručení si stanovte dostatečné limity pojistného plnění.

5.    Při stanovování obecné ceny vozidla pro havarijní pojištění vycházejte z uznávaných ceníků vozidel, které používají i pojišťovny.

6.    Seznamte se dobře s pojistnými podmínkami. Pokud vám není něco jasné, ptejte se dříve, než smlouvu podepíšete.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).