Hlavní navigace

ChceteZmenu.cz: Ministr Řebíček je hlupák - obchvaty měst musejí zůstat nezpoplatněné

Pokračující ministr dopravy chystá zrušení nezpoplatněných úseků dálnic, protože výjimky podle něj nejsou správné. V nové vyhlášce připravované ministerstvem dopravy budou zrušeny výjimky, které dosud umožňují nezpoplatněný provoz na určitých úsecích dálnic a rychlostních komunikací.

Sdílet

Současný ministr dopravy Aleš Řebíček, totiž tvrdí, že platit by se mělo všude a současné výjimky odmítá. Mluvčí ministerstva Havelka k tomu dodává: „Pokud někdo užívá dálnici, měl by za ní platit. Bez privilegií.“ Zrušení těchto výjimek je ministrovou prioritou a tak k nim s největší pravděpodobností dojde. Přesný termín, ve kterém by nová vyhláška měla vejít v platnost, však není znám.

Výjimky se v tuto chvíli týkají 140 kilometrů z celkových 957 kilometrů dálnic a rychlostních komunikací. Na téměř patnácti procentech českých dálnic (celkem 10 úseků) tak řidiči nepotřebují platnou dálniční známku.

I když se ministrovi výjimky nelíbí, některé zůstanou. Půjde o úseky, které procházejí přímo městy. Všechny ostatní úseky budou novou vyhláškou zpoplatněny, což se týká i úseků, které slouží jako obchvaty měst. Na základě rozhodnutí ministra byl již například zpoplatněn nový plzeňský okruh, který původně neměl být zpoplatněn. To se nelíbí obyvatelům Plzně a tamní magistrát počítá s vypracováním analýzy o vlivu zpoplatnění na provoz v Plzni.

Logika ministra Řebíčka je v rozporu s všeobecně uznávanou logikou dostat dopravu z center měst. Zatímco tedy města chystají mýto za vjezd do svého centra, Řebíček chce zpoplatnit obchvaty velkých měst. Co se stane? Automobily chudších motoristů bez dálniční známky budou vypuzeny zpět do center měst a budou se prodírat mezi lidmi v ucpaných ulicích a křižovatkách.

Nápad ministra Řebíčka si zaslouží náležité ocenění. Občanům takto postižených měst přejeme bezplatné poskytnutí plynových masek a panu ministrovi rovněž jednu, ale s ucpaným přívodem vzduchu, aby už nemohl vymýšlet takové hlouposti.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).