Hlavní navigace

ČEZ zveřejnil výsledky aukce virtuální elektrárny

ČEZ dnes zveřejnil výsledky aukce tzv. virtuální elektrárny. Dle sdělení společnosti vzrostla průměrná velkoobchodní cena elektřiny v aukci kapacity o objemu 400 MW pro rok 2006 o 14,8% oproti průměrné ceně velkoobchodní elektřiny na domácím trhu v tomto roce. Nabídky 16 zájemců, kteří se účastnili aukce, se pohybovaly v intervalu představujícím meziroční růst cen o 14,6% až 15,1%.

Sdílet

Tyto údaje jsou prvním indikátorem cenového vývoje pro příští rok. Velkoobchodní aukce elektřiny, která určí ceny silové elektřiny, bude následovat v příštích dnech. Zveřejněný meziroční cenový nárůst překonal naše očekávání (10% r/r) a je pro ČEZ pozitivní informací. Naše projekce výsledků indikuje, je zvýšení ceny elektřiny o 1% zvýší čistý zisk ČEZu o 317 mil. Kč (0,53 Kč na akcii), pokud ostatní položky zůstanou nezměněny. Hlavním důvodem vysokého zájmu, který tlačil cenu v této aukci nahoru, je zejména aktuální růst ceny elektřiny na komoditních trzích v zahraničí (částečně i vlivem prudkého zdražení emisních povolenek). Současně s tím se předpokládá růst poptávky v okolních státech daný ekonomickým rozvojem regionu a redukcí výrobních kapacit.

Vytvoření a pronájem tzv. virtuální elektrárny bylo ČEZu stanovena Úřadem pro hospodářskou soutěž (ÚOHS) v březnu tohoto roku jako podmínka, při jejímž splnění si ČEZ může ponechat majoritní podíl v Severočeské energetice. Příští rok se bude konat stejná aukce výrobních kapacit, kde se budou dojednávat kontrakty na rok 2007.

Cena akcie včera a dnes dopoledne rostla v očekávání zveřejnění výsledků aukce (jediná dostupná informace byla, že poptávka více jak 5-násobně překonala nabízený objem). Po zveřejnění informace o výsledcích aukce virtuální elektrárny došlo k mírnému posunu ceny akcie nahoru. Předpokládáme, že i v následujících dnech bude na trhu pozitivní sentiment, i když se ČEZ obchoduje blízko svých historických maxim.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).