Hlavní navigace

ČEZ a Unipetrol. Jak si vede energetika a petrochemie na akciovém trhu?

Negativní nálada na akciovém trhu versus výsledková sezona českých blue chips. Tak lze shrnout průběh uplynulého týdne na trhu RM-SYSTÉM.

Sdílet

Americký bubák v podobě hypoteční krize stále nedá spát zvláště bankovním titulům. Velké finanční ztráty, které v současné době hlásí některé americké i evropské banky, mají negativní dopad na celý kapitálový trh. Mírný pokles cen ropy zase negativně působí na akcie petrochemických podniků. K tomu všemu se přidává ohlašování kvartálních výsledků hospodaření.

Co se konsolidovaných výsledků hospodaření týče, ČEZ příjemně trh překvapil. Za prvních devět měsíců vytvořila společnost čistý zisk po odečtení minorit 28,9 mld. Kč, což bylo o poznání více než trh očekával. Ve stejném období v loňském roce byl čistý zisk 21,1 mld. Kč.
Tržby společnosti dosáhly 123,5 mld. Kč, o 13,4% více než v roce předešlém. Za růstem stojí započtení nových zahraničních akvizic a příznivá situace na trhu s elektřinou. ČEZ rovněž zvýšil odhad zisku na letošní rok, který by měl po odečtení minorit dosáhnout 36,9 mld. Kč. Ukazatel ziskovosti P/E, který se vypočítá jako tržní cena akcie lomeno zisk na jednu akcii, se mírně zvýšil na 19,6.
Kurz akcie reagoval na výsledky spíše neutrálně a to hlavně díky negativní náladě v zahraničí a vyšší averzi k riziku, která se v současné době na kapitálovém trhu projevuje.
Zajímavá je rovněž spekulace ohledně příští dividendy. V mediích se objevil výrok náměstka financí Fuchsy, který byl posléze interpretován jako možné potenciální zvýšení dividendy až na cca 50 Kč z jedné akcie. Druhý den byl výrok uhlazen jako osobní názor náměstka, takže na konečnou výši dividendy si budou muset akcionáři ještě počkat. Aktuálně se akcie ČEZu obchodují za 1 328 Kč.

Dalším titulem, který v průběhu týdne ohlásil výsledky hospodaření byl Unipetrol. Reakce trhu byla negativní v souvislosti s ohlášenou ztrátou 1,27 mld. Kč za prvních devět měsíců roku. Tento výsledek byl horší než očekávání trhu, ale byl způsoben jednorázovými vlivy. Zejména se promítly odstávky několika provozů a odpis skoro 2,5 mld. Kč v souvislosti s prodejem Synthesie a Agrobohemie. Akcie Unipetrolu oslabily na 324 Kč.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).