Hlavní navigace

Cestovní pojištění se vyplatí i po vstupu ČR do EU

Cestovní pojištění si udrží svůj význam finančního ochránce turistů při nepředvídaných zdravotních komplikacích i poté, co se Česká republika stane členem Evropské unie a čeští občané budou mít v jednotlivých členských státech nárok na nutnou zdravotní péči na účet své zdravotní pojišťovny. Zajišťuje totiž ochranu i v případech, na které nepamatuje státní zdravotní připojištění. Českým turistům tak může ušetřit vysoké peněžní sumy a navíc je ochrání i před komplikovanou administrativou, která je v zahraničí s lékařskou péčí často spojena.

Sdílet

Nejlepší způsob, jak se čeští turisté při cestách do zemí EU mohou ochránit, je zkombinovat oba druhy pojištění, uvedl ředitel odboru řízení produktů neživotního pojištění ČSOB Pojišťovny Jaroslav Král. Tedy jednak si ve své zdravotní pojišťovně vyzvednout příslušný formulář pro uplatnění nároků ze zdravotního pojištění v cizině a zároveň si sjednat i komerční cestovní pojištění a z něj pak především pojištění léčebných výloh, které kryje i náklady, jež se ze zdravotního pojištění nehradí, vysvětlil Král.

Dvoustranné smlouvy o poskytování nutné zdravotní péče sice existovaly s mnoha státy – například s Německem, Rakouskem, Slovenskem či Itálií – už před vstupem ČR do EU, tato péče však nenabízela a ani od 1. května 2004 nebude nabízet turistům takový rozsah a komfort jako komerční cestovní pojištění. Ve státech EU budou mít čeští občané od 1. května nárok na zdravotní péči za stejných podmínek jako tamější občané. To ale mimo jiné znamená, že při ošetření nebo za léky budou muset zaplatit stejnou nevratnou spoluúčast jako místní pojištěnci. Zdravotní péči přitom za těchto podmínek mohou čerpat pouze v zařízeních financovaných z veřejných zdrojů. V soukromých zařízeních budou muset zpravidla zaplatit celou péči sami, nárok na zdravotní péči nekryje také ani náklady na přepravu zpět do ČR.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).