Hlavní navigace

Čeští studenti na cestách – strach z nemocí a malá informovanost

Studenti českých vysokých škol se při cestách do zahraničí obávají především náhlých onemocnění, krádeží a úrazů. Přestože si většina studentů uvědomuje hrozbu onemocnění, jen málo z nich ví, jak se při cestách do zahraničí správně pojistit. Tuto skutečnost a mnoho dalších dílčích zajímavostí přinesla anketa Všeobecné zdravotní pojišťovny uskutečněná v průběhu informační kampaně Bezpečně nejlepší Velikonoce. Ta proběhla na českých univerzitách ve dnech 17.-20. března a zapojili se do ní studenti šestnácti různých vysokých škol. Celkem na anketní otázky odpovědělo 450 studentů.

Sdílet

Čeští studenti si uvědomují, že cesta do zahraničí přináší celou řadu rizik. Hlavní je obava z onemocnění v cizí zemi, nedostatečné jazykové vybavenosti, ztráty finančních prostředků, krádeží a úrazů. Vědomí možných nepříjemností však nepřesvědčí většinu českých studentů k tomu, aby se informovali, jak se na možné komplikace připravit.

„Anketa potvrdila, že čeští studenti cestují rádi, uvědomují si rizika s cestou spojená, ale nevědí, jak se proti nim jednoduše pojistit. Naše informační kampaň Bezpečně nejlepší Velikonoce tak vzbudila velký zájem studentů. Akce zábavnou formou poukázala na problematiku zdravotního pojištění v různých situacích, do kterých se mladí lidé dostávají v průběhu studentského života. Jedná se především o studijní a zahraniční stáže, přerušení studia či pracovní pobyty v zahraničí,“ vysvětluje vedoucí oddělení veřejných záležitostí VZP ČR Tereza Květoňová.

Výsledky mimo jiné ukázaly, že zatímco dívky se vedle náhlého onemocnění obávají především krádeží, mladí muži mají při svých cestách strach z úrazů a jazykových nedostatků. Mezi mužskou částí respondentů je také velká část statečných, kteří se nebojí ničeho.

Jednou z největších zajímavostí ankety je výsledek studentů technických škol. Ti se jako jediní při cestách do zahraničí neobávají na prvním místě o své zdraví. Největší hrozbou je pro technicky zdatné muže malá jazyková vybavenost – neschopnost dorozumět se. Mezi častými odpověďmi byly také ty, které zmiňovaly strach z teroristického útoku nebo problematických kulturních rozdílů.

Z ankety dále vyplynulo, že v případě zahraničních cest a stáží jsou dívky a studenti ekonomických oborů výrazně lépe informováni o možných rizicích než mladí muži a studenti technicky zaměřených škol. Mezi málo očekávanými riziky spojenými se zahraničními pobyty studentů se objevila například obava z toho, že by se student již nemusel chtít vrátit zpátky do České republiky.

Hlavní zásadou, jak předcházet většině rizik spojených se zdravím a zdravotní péčí je zjistit si co nejvíce informací a připravit se předem. K vyřízení svých záležitostí se zdravotním pojištěním mohou klienti VZP využít nejhustší síť poboček ze všech zdravotních pojišťoven – k dispozici je jim 196 kontaktních míst VZP po celé ČR. Na pobočkách VZP si lze zařídit také komerční produkty cestovního pojištění. Základní informace mohou čerpat klienti z webových stránkách www.vzp.cz, na podrobnější dotazy kromě poboček odpovídají pracovníci VZP také na e-mailové adrese info@vzp.cz, či infolince 844 117 777.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).