Hlavní navigace

Čeští obchodníci stále častěji využívají k platbám euro

Lidé v České republice stále častěji využívají k placení v obchodech euro. Na rostoucí poptávku po platbách eurem reagují i obchodníci – 40 % z 18 obchodníků nominovaných v loňském ročníku ocenění Multiservis Obchodník roku umožňuje hotovostní platbu evropskou měnou. Většina z nich uvádí, že trend platby eurem je stále rostoucí a očekávají, že vstupem České republiky do EU dále výrazně vzroste. Vyplývá to z ankety, kterou vypracovala společnost GE Capital Multiservis mezi obchodníky nominovanými v ocenění Multiservis Obchodník roku.

Sdílet

Ve vybraných českých obchodech je možné platit eurem – 40 % z oslovených 18 obchodníků nominovaných v loňském ročníku ocenění Multiservis Obchodník roku u nás platbu v euru umožňuje na svých pokladnách, uvedl Jiří Pathy, generální ředitel GE Capital Multiservis. Mnoho maloobchodů tuto službu nabízí již od zavedení eura, jako reakci na poptávku zákazníků. Trend platby eurem je jednoznačně rostoucí, zvláště pak v pohraničních oblastech a ve velkých městech. Platbu eurem využívají převážně zákazníci ze současné EU, ale také zákazníci z České republiky, kterým například po návratu z dovolené zbyly eura. Obchodníci se snaží rozšiřovat kvalitu služeb nabízených zákazníkům. Mezi nové služby patří i možnost platby v euru a jiných měnách, dodal Jiří Pathy.

V obchodním řetězci Delvita, který zvítězil v kategorii supermarkety ocenění Multiservis Obchodník roku 2003, považují platbu v euru za nutnost. Delvita přijímá platbu v euru ve všech supermarketech. Počet zákazníků je vysoký a stále roste, týdně jich eurem platí více jak pět tisíc, uvedl Petr Uchytil za společnost Delvita.

Evropskou měnu využívají v poměrně velkém množství také zákazníci hypermarketů. Tesco Stores a Kaufland akceptují hotovostní platbu v euru ve vybraných prodejnách hlavně v pohraničních oblastech a ve větších městech, již od samého zavedení eura v lednu 2002.

Společnost C&A, která se stala vítězem kategorie Prodejci textilu a oděvů ocenění Multiservis Obchodník roku 2003, umožňuje platbu eurem od jeho zavedení ve všech obchodech. Akceptujeme naprosto běžné platby v eurech na našich obchodních místech. Ve všech našich obchodech je možné platit v eurech, ale i v jiných měnách, vysvětluje Aleš Drábek ze společnosti C&A Moda ČR. Zákazníci C&A mají možnost platit ve všech základních měnách, které jsou standardně na směnném lístku bank. Mimo euro se hlavně jedná o následující měny – AUD, GBP, DKK, JPY, CAD, NOK, SKK, SEK, CHF, USD.

Hotovostní platby v euru akceptuje také Julius Meinl či Baumax. Tyto obchody, podobně jako Kaufland, nabízejí ve vybraných prodejnách převážně ve velkých městech a v pohraničních oblastech také platby prostřednictvím slovenských korun.

Obchodníci se shodují, že podíl plateb v euru je zatím relativně nízký, nicméně trend platby v euru je rostoucí. Obchodníci, kteří zatím neakceptují euro, o tom do budoucna uvažují a se vstupem do EU ho plánují přijímat.

Eva Chaloupková, manažerka externí komunikace GE Capital Multiservis

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).