Hlavní navigace

Čeští držitelé karet Visa oslavili vánoční svátky rekordními útratami

17. prosince čeští spotřebitelé zaplatili kartami Visa téměř 415 milionů korun.

Sdílet

Loňské období zimních svátků bylo pro české držitele platebních karet Visa ve znamení rekordních útrat u obchodníků. Je vidět, že stále více Čechů využívá pohodlí a bezpečnosti, kterou nabízí placení kartami. Jen během prosince loňského roku zaplatili spotřebitelé kartami Visa nákupy v hodnotě přes 3 miliardy korun, což je ve srovnání s prosincem roku 2002 nárůst o 98 %.

Používání karet šetří nakupujícím cenný čas, který by jinak strávili čekáním ve frontách u bankomatů. Také jim umožní spravovat efektivněji své osobní finance, protože veškeré platby jsou zaznamenány na výpise z účtu, což spotřebitelé uvítají právě v prosinci, kdy obecně utrácejí více než obvykle. Pro banky a obchodníky je potěšující, že Češi stále více využívají komplexní akceptační infrastruktury u nás a tak šetří jejich čas a výdaje spojené s manipulací s hotovostí, řekl Miloslav Kozler, manažer pro Českou republiku asociace Visa International.

Při bližším pohledu na prosincové statistiky je zřejmé, že hlavní starostí českých spotřebitelů bylo zajištění dostatečných zásob jídla a pití na celé období svátků. Důkazem toho je 819 milionů korun, které jsme utratili v obchodech s potravinami a v supermarketech, což představuje 27,3 % z celkového objemu prosincových plateb kartami Visa. Nejrušnějším dnem předvánoční nákupní horečky byla středa 17. prosince, kdy čeští spotřebitelé zaplatili kartami Visa téměř 415 milionů korun.

Martina Čermáková, tisková mluvčí Tesco Stores ČR, uvedla: Síť obchodních domů Tesco v prosinci zaznamenala mnohem vyšší obraty než v průběhu roku. Na těchto výsledcích se výrazně projevilo také to, že naši zákazníci často platili kartami Visa.

Na druhé příčce se s podílem 9,9 % umístila benzínová čerpadla se 299 miliony korun, následovaly obchody s elektronikou (216 mil. korun a 7,2 %), velké obchody s oblečením pro celou rodinu (182 mil. korun a 6 %) a obchody se sportovními potřebami (153 mil. korun a 5,1 %).

Zdrojem těchto statistik je systém VisaNet, který zpracovává veškeré mezinárodní transakce a většinu domácích transakcí u obchodníků. Některé domácí platební transakce jsou zpracovány interně bankovními systémy a neprocházejí systémem VisaNet, což ve výsledku znamená, že výše uvedené statistiky pro Českou republiku jsou nižší než skutečná čísla.

Konec prosince tradičně patří k nejhektičtějším obdobím v roce a masivní nárůst plateb kartami jen dokládá, jak si držitelé karet chtějí situaci ulehčit. Placení kartami u obchodníků totiž představuje pohodlnější a bezpečnější alternativu hotovosti. Průměrná hodnota platby kartou (1 260 Kč) svědčí o tom, že se u nás karty používají nejen při nákupu dražšího zboží, ale také pro drobnější každodenní nákupy potravin, benzínu, drogerie, atd., dodal Kozler.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).