Hlavní navigace

Cesta k lepšímu bydlení nemusí být složitá

[Tisková zpráva] Lidé se během svého života často dostávají do situací, kdy se musí rozhodovat mezi různými variantami, a nejinak jsou na tom i v případě pořizování bydlení.

Sdílet

K vlastnímu bytu či domu často vede spletitá cesta plná křižovatek a překážek. Do už tak složitého procesu hledání vhodné nemovitosti ke koupi či plánování rekonstrukce bytu, a především shánění financí na nákup a opravy, výrazně promluvila ekonomická krize.

Podle serveru Fincentrum Hypoindex, který sleduje prodeje 9 tuzemských bank, klesl objem uzavřených hypoték za rok 2009 ze 114 miliard korun za rok 2008 na zhruba 70, což znamená meziroční pokles o téměř 40 %. V loňském roce klesla také průměrná výše hypotečního úvěru o téměř 200 tisíc (z 1,63 milionu korun v roce 2008).

Některé banky se ale snaží i v současné době cestu za vlastním či lepším bydlení svým klientům zkrátit. Například ČSOB ještě více zjednodušila poskytování Půjčky na lepší bydlení. O zájmu o tento typ účelového úvěru svědčí i nárůst poskytnutých půjček – za prosinec loňského roku to bylo o 60 % více než ve stejném měsíci v roce předchozím. Téměř pětina z těchto úvěrů pak byla poskytnuta na tzv. zelené účely. Průměrná výše půjčky přitom činila 190 tisíc korun.

Půjčka na lepší bydlení je díky svým parametrům a nastavení uživatelsky přívětivá a oproti půjčkám ostatních bank nabízí řadu usnadnění. Tady je jednoduchý návod, jak klient díky ČSOB Půjčce na lepší bydlení najde rychle a snadno cestu k cíli a nemusí zdolávat zbytečné překážky ani se zastavovat na křižovatkách:  

KŘIŽOVATKA č. 1 – Rychlost vyřízení a dokládání účelu

K vyřízení ČSOB Půjčky na lepší bydlení stačí dojít na pobočku se dvěma průkazy totožnosti. Speciální doklad o příjmu potřebuje jen ten, kdo si nenechává do ČSOB poslat svoji výplatu. Banka pak peníze pošle ihned na účet. Podstatné je, že účel půjčky – respektive faktury – stačí doložit do 6 měsíců od podepsání smlouvy o úvěru. Odpadá tak nutnost chodit do banky jednotlivě s každou fakturou na každou plánovanou stavební úpravu nebo materiál a žádat o to, aby na ně banka uvolnila peníze.

KŘIŽOVATKA č. 2 – Využití půjčky

Půjčené peníze lze použít na rekonstrukci či modernizaci bytu, nákup nábytku, opravu oken či dveří, část z nich i na nákup vestavěných spotřebičů. Až 20 % úvěru (maximálně do výše 25 000 Kč) lze použít neúčelově – tedy úplně na cokoliv.

KŘIŽOVATKA č . 3 – Zpětné proplácení faktur

Pokud klient již zahájil rekonstrukci z vlastních prostředků a teprve v jejím průběhu zjistil, že peníze nestačí, může si vzít úvěr zpětně. Stačí, aby datum vystavení faktur nebylo starší než 6 měsíců od podpisu smlouvy o úvěru. Odpadají tak možné komplikace a zdržení – každý může nejprve rekonstruovat, nakupovat vybavení domácnosti nebo privatizovat byt, a pokud zjistí, že peníze nestačí, může si i poté požádat o úvěr.

KŘIŽOVATKA č. 4 – Zelené bydlení

S ČSOB se nedostanete do slepé uličky ani pokud chcete bydlet ekologicky: ti, kdo chtějí investovat do zeleného bydlení, získají u této banky zvýhodněnou garantovanou sazbu úvěru 7,7 %. U některých účelů navíc mohou klienti žádat prostřednictvím poboček ČSOB o státní dotaci Zelená úsporám, která může pokrýt více než 50 % hodnoty investice.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).