Hlavní navigace

Český pitaval je opět z Moravy. Česká pojišťovna ve spolupráci s PČR předala ocenění statečnému muži v Opavě

Opavský obyvatel Petr Dybowicz dnes získal ocenění Český pitaval, které uděluje Česká pojišťovna ve spolupráci s Policií ČR lidem, jež pomohou dopadnout pachatele trestných činů. Certifikát s navigací si Dybowicz odnesl z opavské pobočky ČP za to, že koncem září obětavě pomohl muži, kterého při zdravotní indispozici okradla zlodějka. Stal se tak už třetím Českým pitavalem. První dva byli rovněž z Moravskoslezského kraje.

Sdílet

Osmašedesátiletému muži se 24. září v centru Opavy udělalo nevolno. Jakmile si klekl na zem, přistoupila k němu padesátiletá žena, které však nešlo o pomoc. Všimla si totiž, že vedle zhrouceného pána leží na zemi také jeho peněženka. Bleskurychle ji vzala a společně s 950 korunami a osobními doklady strčila do igelitky. Tento neuvěřitelný příklad bezcitnosti viděl na vlastní oči jiný opavský obyvatel osmačtyřicetiletý Petr Dybowicz, který přispěchal klečícímu muži na pomoc. Zastavil ženu, vyzval jí, aby peněženku vrátila, a protože se jí do toho evidentně nechtělo, velmi rázně to udělal za ní. Navíc pak ještě přivolal na místo Policii ČR, která zlodějku zadržela.

První dva České pitavaly ocenila Česká pojišťovna společně s Policií ČR už v březnu. Tomáš Bartoš pomohl v Ostravě-Porubě zadržet opilce, který svým vozem těžce zranil 81letého chodce a z místa nehody utekl. Lubomír Holinger sám zadržel v Moravské Ostravě pachatele výtržnictví, který se v průběhu uplynulých několika měsíců obnažoval na veřejnosti přístupných místech v blízkosti školní tělocvičny.

Český pitaval je projekt České pojišťovny a PČR, který volně navazuje na ocenění Gentleman silnic, rovněž udělované ČP s policií. „Cílem obou titulů je motivovat ostatní k tomu, aby k sobě byli všímaví a odhodili lhostejnost,“ řekl ředitel České pojišťovny v Opavě Tomáš Mazur. Nikdy totiž nemůžete vědět, kdy se podobné věci stanou vám, dodal opavský ředitel ČP.

Moravskoslezský kraj přitom vévodí jak v tabulce Pitavalů, tak i Gentlermanů silnic. Historicky první titul Gentleman silnic před pěti lety získal Jiří Lukáč z Novojičínska za záchranu života tehdy 17letého mladíka, kterého vytáhl z hořícího vozu. Od té doby si toto ocenění z České pojišťovny v Moravskoslezském kraji odneslo 17 lidí. Naposledy to byli Pavel Jorpalidis a Ondřej Kubját, rovněž z Novojičínska. Zachránili zraněného řidiče, který zůstal po nárazu do stromu v temné noci zaklíněný ve vozidle.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).