Hlavní navigace

Český bankovní sektor potvrdil svoji stabilitu

Výsledky českých bank potvrzují stabilitu zdejšího bankovního sektoru. V době turbulencí na světových trzích je to více než dobrá zpráva pro české občany, firmy i stát.

Sdílet

Výsledky ukazují na to, že české banky investovaly obezřetně, mají vyváženou strukturu příjmů a dokážou hlídat své náklady. Tím pádem je ani zpomalení ekonomiky nijak neohrozilo, prohlásil náměstek výkonného ředitele České bankovní asociace Jan Matoušek.

Největší české banky vesměs udržely své hospodaření jako ziskové i v prvním čtvrtletí letošního roku. Poukazuje to na jejich efektivní řízení a schopnost pružně reagovat na změnu vnějších podmínek. Vyplatilo se, že již v minulosti diverzifikovaly zdroje svých příjmů a že vesměs fungují jako banky univerzální. Rovněž řízení nákladů je velice efektivní, vyplácí se například silná orientace na moderní formy přímého bankovnictví.

Pokud Evropská unie přistoupí k plánovaným stress testům vybraných bankovních skupin, jsme přesvědčeni, že české banky přispějí k pozitivním výsledkům svým matek, dodal Jan Matoušek.

O udržení ziskovosti bank v ČR svědčí i tabulka s údaji o dosaženém zisku a vykazované kapitálové přiměřenosti čtveřice největších. V souhrnu tyto čtyři velké finanční domy dosáhly zisku 9,374 miliardy korun. Rovněž pokračující nárůst objemů aktiv představuje základ pro další dobré zprávy v budoucnu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).