Shromáždění je nejvyšším orgánem ČBA a schází se zpravidla jednou ročně. Bankéři na něm vždy hodnotí uplynulých 12 měsíců nejen z hlediska činnosti asociace, ale i celého bankovního sektoru, potažmo vývoje ekonomiky.
Světová recese nás všechny postavila před zcela nové otázky, řešení některých dlouhodobých problémů pak získalo na důležitosti. Je proto potěšující, že poslanecká sněmovna propustila do druhého čtení návrh státního rozpočtu s redukovaným schodkem a také úsporný balíček, který má státním financím pomoci k větší stabilitě. Nicméně i tak zůstává další vývoj veřejných rozpočtů problémem, jehož vývoj budou banky nadále bedlivě sledovat,
prohlásil prezident ČBA Jiří Kunert. Dodal, že makroekonomická stabilita je mimořádně důležitá pro celé podnikatelské prostředí, a tudíž i pro peněžní ústavy a spotřebitele.
Česká bankovní asociace sdružuje 33 bank reprezentujících zhruba 99 % českého trhu. K jejím hlavním úkolům patří asistence při implementaci změn v bankovní legislativě a odborný servis pro celý sektor. Zastupuje zdejší peněžní domy v Evropské bankovní federaci, spolupracuje např. na utváření Jednotné oblasti pro platby v eurech SEPA. Vyjadřuje se také k zamýšleným změnám v právních normách a dalším krokům státu ovlivňujícím podnikatelské prostředí. Zabývá se i aktivitami na poli finančního vzdělávání, a vydává vlastní Standardy, na bázi dobrovolnosti upravující řadu oblastí činnosti peněžních ústavů.
Uplynulý rok byl pro české hospodářství náročný. ČBA proto musela ještě zintenzivnit činnost v řadě oblastí a zároveň opětovně posílit svoji otevřenost směrem ke státu, odborným partnerům i médiím. Výtečně splnila i funkci názorové platformy pro celý bankovní trh,
zdůraznil Jiří Kunert.