Hlavní navigace

České projekty za 1,5 miliardy z fondů EU mají znovu šanci

Praha, 27. září 2006: Ministr pro místní rozvoj Petr Gandalovič dnes seznámil starosty a zástupce regionů se stavem řešení rozporu s Evropskou komisí v otázce podpory vodohospodářských projektů ČR. Generální ředitel pro regionální rozvoj EU Graham Meadows na jednání s ministrem pro místní rozvoj ČR Petrem Gandalovičem přislíbil znovu posoudit projekty, předložené českými žadateli z řad vodohospodářských společností už v roce 2005. O výsledku tohoto hodnocení bude ministra pro místní rozvoj Petra Gandaloviče informovat začátkem listopadu 2006.

Sdílet

Evropská komise doposud odmítala schválit čtyři české projekty, žádající o finanční pomoc z Fondu soudržnosti ve výši téměř 1,5 mld. Kč, s odůvodněním, že žadatelé uzavřeli s provozovateli vodohospodářské infrastruktury smlouvy, které neodpovídají platnému právu Evropských společenství. Při hodnocení se však EK opírala o zastaralé a neplatné informace. Nyní se naděje žadatelů na získání podpory výrazně zvýšila.

„Uděláme vše pro to, aby objem prostředků, vyčleněných pro Českou republiku na rok 2006, byl beze zbytku vyčerpán,“ uvedl dnes při setkání s primátory a starosty dotčených obcí ministr Gandalovič, a doplnil: „Trváme na vyhodnocení a profinancování projektů předložených v loňském roce, protože jsou přínosné pro životní prostředí a tuto podporu si zaslouží. Nové projekty by měly být předkládány spíše až po zahájení dalšího programovacího období.“

Ministr pro místní rozvoj Petr Gandalovič v rámci vyjednávání přislíbil vyjít vstříc požadavku Evropské komise a zajistit soulad uzavíraných smluv s evropskými standardy pitné a užitkové vody po vypršení přechodného období v roce 2010, ačkoliv je tato garance už obsažena v českém právním řádu.

„Je nutné najít kompromis, protože současný postoj EK může mít dalekosáhlé důsledky pro čerpání finančních prostředků z Fondu soudržnosti nejen v roce 2006, ale zejména v dalších letech. Na období 2007 – 2013 přitom tato suma pro ČR na oblast ochrany životního prostředí představuje téměř 117 miliard korun,“ uvedl dnes k problému ministr pro místní rozvoj Petr Gandalovič.

Vyjednávání o osudu českých vodohospodářských projektů bude pokračovat v Bruselu 2. října 2006, na jednání ministra Gandaloviče s komisařkou pro regionální rozvoj EU Danutou Hübnerovou.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).