Hlavní navigace

České pojišťovně vzrostl zisk o 62 procent

Praha (28. července 2004) – Největší tuzemská pojišťovna hospodařila v letošním prvním pololetí s čistým ziskem ve výši 1,86 miliardy korun. V porovnání se stejným obdobím loňského roku se tak zisk zvýšil o 62 procent. Hospodářský výsledek vedle rostoucí obchodní produkce podpořily i vyšší výnosy z finančního umístění. Výrazný nárůst zaznamenalo i předepsané pojistné, které meziročně vzrostlo o více než 4 miliardy na 23,5 miliardy korun, tedy o 21 procent.

Sdílet

Významnou měrou se na dynamice předepsaného pojistného podílelo i tentokrát životní pojištění, které si meziročně připsalo navíc 46 procent, když posílilo o 2,8 miliardy na celkových 8,9 miliardy korun. Hlavní produktovou řadou, která se na úspěšném rozvoji životního pojištění podílí, je pojištění DYNAMIK. Od zahájení prodeje si tento produkt pořídilo přes 372 tisíc našich klientů, upřesnil náměstek pro životní pojištění Ivo Foltýn. Jedná se o nejprodávanější životní pojištění na českém trhu, dodal Foltýn.

Předepsané pojistné u neživotního pojištění dosáhlo 14,6 miliardy korun při meziročním nárůstu o 10 procent. Nejvyšší dynamiku vykazuje již dlouhodobě pojištění motorových vozidel. Vysoký přírůstek přes 17 procent zaznamenala i oblast pojištění velkých rizik.

Vlastní kapitál České pojišťovny k 30.6.2004 dosáhl 14 miliard korun. Bilanční suma ČP meziročně vzrostla o 2 miliardy na 121 miliard korun.

Česká pojišťovna je největší domácí pojišťovací ústav s tržním podílem 39 procent. Schopnost České pojišťovny udržet si dominantní tržní podíl v životním i neživotním pojištění oceňují i ratingové agentury Moody´s a Standard & Poor´s. Agentura S&P v listopadu 2002 zvýšila dlouhodobý rating finanční síly a úvěrový rating ČP na úroveň BBB- a přiřadila těmto ratingům stabilní výhled. Tento rating agentura potvrdila v září 2003. Moody´s v čer­venci 2003 udělila České pojišťovně ohodnocení finanční síly Baa3 se stabilním výhledem. Uvedená hodnocení patří do tzv. investičního stupně. ČP se tak řadí mezi nejvýše hodnocené tuzemské finanční instituce. Kromě vedoucí tržní pozice vyzdvihují obě agentury rovněž dobré provozní výsledky a vynikající likviditu. Česká pojišťovna má základní kapitál 3 miliardy korun a spravuje 14,5 milionu pojistných smluv. Hlavním akcionářem České pojišťovny je společnost CESPO B.V. ze skupiny PPF. Podíl skupiny PPF na základním kapitálu ČP dosahuje 97,7 procenta.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).