Hlavní navigace

České firmy mají značné rezervy v efektivním využívání bankovních produktů a služeb

I v době finanční krize zůstávají klienti z řad malých a středních podniků v České republice ve vztahu k využívání bankovních produktů a služeb konzervativní, nenároční a málo informovaní.

Sdílet

Výsledkem je, že až dvě třetiny z nich nenakládají se svými finančními prostředky efektivně a plně nevyužívají nabídek bank k optimalizaci svých firemních financí. Ke své škodě, protože právě zefektivněním finančních toků mohou firmy výrazně ušetřit a zmírnit dopady krize, kterým mnohé z nich čelí, říká Marek Potoma, ředitel divize Local Commercial Bank české pobočky Citibank a dodává, že firmy často přicházejí o nemalé prostředky na poplatcích a neefektivních transakcích.

Polovina firem ze segmentu SME (Small and Medium Enterprises, tj. malé a střední podniky) již pocítila dopad hospodářské krize (dle aktuálních statistik ČSÚ). Podle výsledků výzkumu agentury Ipsos Tambor a klientských průzkumů CitiBusiness Monitor se s poklesem zakázek a objednávek potýká 41 % firem z tohoto segmentu. Tomu firmy přizpůsobily své chování: dvě třetiny z nich začaly přísněji kontrolovat náklady, polovina zvýšila prodejní aktivity a 42 % omezilo nábor zaměstnanců nebo v horším případě přistoupila k propouštění.

Podle zjištění CitiBusiness Monitoru mají české malé a střední firmy značné rezervy ve volbě vhodné struktury bankovních služeb a produktů, která by odpovídala skutečným potřebám firmy a ušetřila by ji placení zbytečných bankovních poplatků. Firmy také často neumějí správně využívat provozní i investiční financování. Jejich výše a načasování by vždy měly respektovat skutečnou potřebu firmy, což v důsledku znamená ušetření na nadbytečných úrocích či rezervačních poplatcích. Firmy by měly také více omezovat kurzová rizika a to pomocí nástrojů pro zajištění kurzů a výhodnou směnou finančních prostředků, vysvětluje Marek Potoma a dodává: Citibank se aktivně věnuje obchodním aktivitám napříč segmenty, přičemž SME je pro nás velmi významná část trhu. V nabídce produktů, služeb a komplexního bankovního poradenství pro tyto firmy, včetně nadstandardního osobního přístupu bankéřů, patříme už řadu let ke špičce na českém trhu. Navazujeme na naše globální zkušenosti a s využitím poznatků z výzkumů dokážeme velmi dobře reagovat na aktuální potřeby firem.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).