Hlavní navigace

České dráhy zavádějí In-kartu – nový snadnější způsob výhodného cestování

České dráhy zavedou od 1. 6. 2006 pro své zákazníky bezkontaktní čipové karty, které nahradí téměř milion dosavadních papírových zlevněných jízdenek a slevových karet. Tyto víceúčelové karty se objeví pod obchodním názvem In-karta a bude je možné využít jako průkaz na slevu, elektronickou jízdenku ve vlacích a do budoucna i v ostatních druzích veřejné dopravy a jako elektronickou peněženku.

Sdílet

Aplikace In-karty plynule nahradí papírové průkazy Z karta, Junior pas a Senior pas, které však budou vydávány až do 31. 5. 2006, a to standardně s roční platností. Aplikace In-zákazník, In-junior a In-senior nově nabídnou mezinárodní slevu Rail plus, která je platná u mezinárodních železnic. Samotnou výrobu In-karty použitelné 3 roky zaplatí České dráhy. Zákazník uhradí pouze hodnotu příslušné aplikace. Konkrétně In-junior bude stát 600 Kč za rok, což je o 100 Kč méně než cena stávajícího junior pasu, za In-senior zákazník zaplatí 600 Kč za rok a za In-zákazník 600 Kč za celé tři roky, což je výhodou oproti stávající roční platnosti tohoto papírového průkazu. Úplnou novinkou je zavedení aplikace In-gold. Jedná se o elektronickou roční síťovou jízdenku pro všechny vlaky ČD, jízdu na lanovce Liberec – Horní Hanychov – Ještěd a bezplatnou přepravu spoluzavazadla. Za cenu 22 000 Kč odpovídající zhruba třem stávajícím čtvrtletním síťovým jízdenkám získá navíc zákazník možnost cestovat bez doplatku i v 1. vozové třídě a používat mezinárodní slevu Rail plus platnou u evropských železnic.

In-karta plní několik základních úkolů. Použití moderní technologie In-karet při odbavovacím procesu zvyšuje konkurence schopnost Českých drah na liberalizovaném dopravním trhu, podporuje systémovou integraci a zároveň nabízí větší komfort cestovaní pro zákazníky Českých drah. In-karta v budoucnu zastřeší systém obchodních nabídek ČD v nové elektronické podobě. Bude to např. digitální forma kilometrické banky nebo předplatních jízdenek. Systém rovněž umožní poskytovat klientům další služby a výhody – např. věrnostní program podobný tomu, který nabízejí letecké společnosti, mobilní operátoři a podobně.

Karta je začleněna do systému karet Sphere Card a její držitelé mají slevu při nákupu také u řady dalších obchodních partnerů (prodejny textilu, oděvů, obuvi, sportovních potřeb, kina, cestovní kanceláře a další).

In-karta současně přispěje k získání přesnějších statistických údajů o přepravě cestujících tak, aby mohly být využity při objednávce a úhradě služeb ve veřejném zájmu ze strany státu a krajů. Předpokládá se také využití In-karty jako elektronické jízdenky a peněženky vhodné pro rychlou úhradu drobných plateb při cestách na kratší vzdálenosti, kde dosavadní bankovní karetní systémy nejsou dostatečně efektivní a pružné. Karta tak bude v budoucnosti sloužit například k úhradě jízdného Českých drah, ale také ostatních železničních dopravců, autobusových a městských dopravních podniků a v rámci integrovaných dopravních systémů. In-karta také otevře větší možnost při nákupu služeb – jízdenek, rezervací atp. – prostřednictvím internetu.

Novinky pro seniory ze zahraničí – slevy na cestování vlakem po ČR

České dráhy především v návaznosti na rostoucí zájem zákazníků ze sousedních zemí rozšiřují možnost využití obchodních nabídek určených seniorům tak, aby tyto mohly být použity bez podmínky trvalého pobytu v České republice. Důchodci, zejména ze sousedních států, tak budou od 1. března nově moci ušetřit s kartou Z a senioři starší 70 let s roční síťovou jízdenku pro osobní a spěšné vlaky „senior pas“. Přes tuto novinku však zůstane cena zákaznického jízdného i karty Z nezměněna. Také roční senior pas zůstává v ceně 600 Kč. Tento krok umožnila změna regulace zvláštního jízdného pro důchodce vyhlášená ministerstvem financí, na základě které získávají právo na jednotné poloviční zvláštní jízdné všichni důchodci bez ohledu na trvalý pobyt nebo účast v odboji.

Aleš Ondrůj
Tiskový mluvčí Českých drah, a. s.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).