Hlavní navigace

České dráhy prodaly přes internet již 6 tisíc jízdních dokladů; nabídka spojů se dále rozšíří

eShop nově nabízí možnost koupit jízdenky dle výhodného tarifu SC+; od prosince pak eShop umožní mimo jiné nákup jízdních dokladů na všechny spoje InterCity pro cestování v rámci ČR.

Sdílet

5. prosince 2005 uvedly České dráhy do provozu eShop – internetový portál pro prodej cestovních dokladů (jízdenky a rezervace) pro vlaky SC Pendolino. Dnes internetový obchod eShop umožňuje klientům Českých drah kupovat jízdní doklady pohodlně přímo z domova nebo kanceláře – a to kromě spojů SC Pendolino také na dva páry vlaků kategorie InterCity. Několik tisíc cestujících tak již cestovalo bez nutnosti zakoupit si jízdenku u pokladního okénka; naopak si jízdenku vytiskli například doma na své tiskárně a s ní nastoupili přímo do vlaku.

Za necelých 9 měsíců provozu utržily České dráhy prostřednictvím eShopu 2,5 mil. Kč za 5 970 kusů prodaných dokladů. Měsíčně se tak v průměru prodalo přibližně 663 jízdenek za 278 tisíc Kč. Počet prodaných dokladů se navíc každý měsíc zvyšuje a například v měsíci srpnu se přes internet prodalo již téměř tisíc dokladů Českých drah.

„Prodej jízdenek přes internet nám pomohl získat nové zákazníky například z řad manažerů a podnikatelů. Pro ně je možnost nákupu jízdenky přímo z kanceláře klíčovým faktorem při rozhodování o způsobu dopravy“, říká Josef Bazala, předseda představenstva a generální ředitel Českých drah, a.s., a dodává: „Prodej přes internet dále rozšiřujeme a od prosince umožníme nákup dokladů pro vnitrostátní cesty na všech spojích InterCity.“

Zároveň od prosince 2006 půjdou zakoupit přes internetový eShop také doklady pro cestování spoji s lůžkovými a lehátkovými vozy do stanic na Slovensku.

Jízdenky dle výhodného tarifu SC+ přes internet již nyní. Ostrava – Praha spojem SC Pedolino již od 150 Kč v jednom směru

Již od září však lze prostřednictvím eShopu nově zakoupit i jízdenky v rámci akviziční slevy SC+. Akviziční slevu SC+ připravily České dráhy pro skupinové cestování spoji SC Pendolino – zejména pro rodiny s dětmi. Cena jízdenky s akviziční slevou SC+ pro jízdu vlakem SC Pendolino jedním směrem činí za celou skupinu až 5 osob 750 Kč. Sleva SC+ platí zatím do 9. prosince 2006 v pracovní dny a ve svátek (pokud připadne na jiný den než je sobota a neděle) ve všech vlacích SC s výjimkou vlaků SC 502 a 509 a v sobotu a neděli ve všech vlacích SC Pendolino. Nárok na jízdenky s akviziční slevou SC+ lze uplatnit pouze do vyčerpání vyčleněného počtu (kontingentu). Za 750,– Kč může na jízdenku s akviziční slevou SC+ současně cestovat maximálně 5 spolucestujících, přičemž pouze maximálně 2 cestující z celkového počtu mohou být starší 15 let (15+). Cena za jízdu spojem SC Pendolino tak v jednom směru ve 2. třídě například na trase Praha – Ostrava může začínat již na 150 Kč.

eShop Českých drah funguje jako standardní internetový obchod

Nákup jízdenky přes eShop se v ničem neliší od nákupu letenky nebo jiného zboží přes internet. Elektronický obchod eShop ČD je všem zákazníkům k dispozici 24 hodin denně a jízdenku včetně rezervace si zde mohou zakoupit až 60 dní před plánovanou cestou a nejpozději 1 hodinu před odjezdem vlaku z nástupní stanice. Celý nákup je velmi jednoduchý, bezpečný a probíhá v několika následujících krocích:

1. Vyhledání spojení (zadání místa nástupu a cíle cesty a času odjezdu / příjezdu)
2. Zadání parametrů jízdenky a místenky (typ jízdního dokladu, slevy, a preference místa)
3. Přihlášení (registrace základních údajů o zákazníkovi)
4. Platba kartou (zadání čísla platební karty a realizace transakce)
5. Získání jízdenky (po úspěšné realizaci transakce – zobrazení jízdenky a její zaslání na zadanou e-mailovou adresu)

Vlastní platba kartou probíhá prostřednictvím platebního portálu zabezpečeného špičkovou technologií 3-D Secure, který poskytuje ČSOB a. s. a provozuje Global Payments Europe a.s. Tento systém zamezuje jakémukoli zneužití či úniku citlivých osobních údajů zákazníků Českých drah. Údaje o platební kartě jsou vždy zadávány přímo bance a ČD obdrží pouze výsledek transakce. Akceptovány jsou platební karty systémů MasterCard a VISA vydané bankami v ČR nebo kdekoli v zahraničí (mezinárodní platební karty).

Po zaplacení se jízdenka zobrazí ve formátu PDF přímo na monitoru a zároveň ji zákazník obdrží prostřednictvím e-mailu. Jízdenku si vytiskne a může nastoupit přímo do vlaku bez čekání u pokladny. Jízdenka zakoupená prostřednictvím internetu je nepřenosná a platí pouze ve spojení s osobním dokladem, jehož číslo je zadáno při nákupu, a to pouze ve vlaku a v den, pro který byla zakoupena.

Nejdůležitější informace týkající se eShopu Českých drah:

  • eShop ČD naleznete na adrese eshop.cd.cz;
  • eShop umožňuje vydání jízdenky s místenkou (globální jízdné) na vlaky SC Pendolino a od nového jízdního řádu také na vlaky IC (v rámci vnitrostátní dopravy) a to z a do všech destinací, kde tyto vlaky zastavují a navíc také do tarifního bodu Letiště Praha (v případě spojů SC Pendolino).
  • Jízdenka je vázána na konkrétní místo, konkrétní vlak a na konkrétního cestujícího (je nepřenosná).
  • O tom, které typy karet lze použít, nerozhodují ČD, ale výhradně banka, která kartu vydala. Cestující se musí informovat na infolince své banky. Většinou je možné použít embosované karty Visa nebo MasterCard, některé banky umožňují i Visa Electron nebo Maestro.

Cestující předkládá jízdenku ke kontrole ve vlaku spolu s průkazem, jehož číslo vyplnil při nákupu jízdenky (je vytištěno na jízdence).

Jako průkaz lze použít libovolný platný průkaz vydaný státní správou (občanský průkaz, cestovní pas, řidičský průkaz) nebo slevový průkaz ČD, obsahuje-li jméno a fotografii držitele. Uvedený způsob kontroly je maximálně ohleduplný z hlediska ochrany osobních údajů cestujícího – zákazník uvádí pouze číslo průkazu (6–8 číslic bez série), nikoli jeho typ. Nejedná se tak o osobní údaj.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).