Hlavní navigace

ČESKÉ DRÁHY DNES PODNIKLY PRVNÍ KROKY VŮČI TV NOVA KVŮLI ODVYSÍLÁNÍ LŽIVÉ REPORTÁŽE O PENDOLINECH

České dráhy dnes odeslaly TV Nova žádost o odvysílání odpovědi na reportáž Jiřího Hynka o problémech rychlovlaků Pendolino (Televizní noviny, 30. listopadu 2007, 19:30) a podnět Radě pro rozhlasové a televizní vysílání, aby tento správní orgán upozornil provozovatele na porušování zákona a stanovil mu lhůtu k nápravě. České dráhy jsou přesvědčeny, že TV Nova porušila ustanovení § 31 odst. 2 zákona 231/2001 Sb. o rozhlasovém a televizním vysílání, který ukládá provozovateli chovat se zpravodajsky neutrálně.

Sdílet

TV Nova odvysílala podle Českých drah nepravdivou a záměrně zmanipulovanou reportáž o tom, že si rychlovlaky Pendolino na řadě míst nerozumí se zabezpečovacím zařízením a jsou s nimi spojeny další problémy. Problematiku redaktor Hynek zkreslil, výpovědi zástupce ČD vytrhl z kontextu a zamlčel důležitá fakta. Hned po té, co se České dráhy velmi důrazně ohradily, stáhla TV Nova reportáž ze svých internetových stránek.

Ve smyslu zákona o Rozhlasovém a televizním vysílání požadují České dráhy po TV Nova odvysílání odpovědi na reportáž v tomto přesném znění:

„Dne 30. října tohoto roku zveřejnila TV Nova reportáž nazvanou „Další problémy s Pendolinem“. České dráhy, a. s. k této reportáži sdělují následující. Informace, které uvedla TV Nova v reportáži Jiřího Hynka, že Pendolino má další problémy se zabezpečovacím zařízení, jsou nepravdivé. Redaktor měl dostatek informací o tom, že čidlo, o kterém se v reportáži mluvilo, se používá především pro sledování případného zadření ložisek u nákladních vlaků, pro Pendolino nemá význam. To má vlastní počítačovou diagnostiku a případný problém by okamžitě zjistil jeho strojvedoucí. Tento fakt redaktor veřejnosti zatajil a sestavil informace tak, že mají vlaky problémy. Žádné problémy v tomto směru neexistují, nejrychlejší vlaky ČD jsou zcela bezpečné a plně schválené Drážním úřadem. Naprosto neopodstatněně mohl Jiří Hynek vyděsit tisíce cestujících, což považujeme za neomluvitelné.“

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).