Hlavní navigace

České aerolinie zvýšily v roce 2007 provozní výnosy o 798 milionů a vykázaly zisk 111 milionů korun

České aerolinie vykázaly podle předběžných výsledků po letech ztrát zisk 111 milionů korun. Hospodářský výsledek je o více než půlmiliardy korun lepší než v roce 2006, kdy hospodaření skončilo ztrátou 396 milionů korun. Plán na rok 2007 přitom počítal se ziskem na úrovni 40 milionů korun.

Sdílet

„Úspěšně se daří plnit tříletou strategii OK 2006 – 2008, jejímž hlavním cílem bylo společnost vyvést ze ztrát a nasměrovat ji k dalšímu rozvoji,“ řekl k výsledkům prezident Českých aerolinií Radomír Lašák. „Dnes je firma stabilizovaná, připravená na případnou privatizaci a s velkou mírou jistoty lze říci, že České aerolinie čeká další růst,“ dodal.

Výsledky za rok 2007 zahrnují mimořádné příjmy z prodeje dceřiné společnosti Air Cargo Terminal, jehož čistý dopad do hospodářského výsledku je ve výši 50 milionů korun. To znamená, že i bez divestice Cargo by České aerolinie skončily v zisku zhruba 60 milionů korun. Příjmy z prodeje Air Czech Catering ve výsledku roku 2007 nejsou. Transakce bude vypořádána až v roce 2008. „Výpadek těchto příjmů ve výši zhruba 380 milionů korun, se kterými jsme původně počítali do hospodářského výsledku roku 2007, se nám podařilo dohnat výnosy z našeho hlavního byznysu, tj. letecké přepravy,“ řekl Radomír Lašák. „Navíc jsme v loňském roce splatili miliardu korun provozních úvěrů a investovali 1,4 miliardy do letadel. V roce 2008 plánujeme investovat dalších 1,7 miliardy korun. Hodnota společnosti a její finanční stabilita tak roste,“ dodal.

Stabilitu podporuje i fakt, že společnost má od ledna 2008 uzavřeny kolektivní smlouvy se všemi devíti odborovými organizacemi, a to na tři roky. Dohodnuté nárůsty mezd se pohybují od jednoho do dvou procent nad inflací v závislosti na hospodářském výsledku společnosti.

Provozní výnosy významně vzrostly

Provozní výnosy se meziročně zvýšily o 798 milionů korun a dosáhly 23,779 miliardy korun. Na výnosech se nejvýrazněji podílely výnosy z pravidelné přepravy, které meziročně rostly o 348 milionů korun na 19,007 miliardy. Růst zaznamenala také charterová přeprava, a to o 147 milionů korun na 2,776 miliardy korun. Roční průměrný yield, tedy průměrný výnos na využitý osobokilometr, vzrostl meziročně o 7,8 procenta na 2,432 koruny.

Na růst výnosů má velký vliv změna struktury cestujících. Roste počet cestujících v nejvyšších tarifních skupinách. Například počet cestujících business třídy vzrostl v roce 2007 o pět procent a počet lépe platících cestujících ekonomické třídy dokonce o 37 procent. Rostoucí poptávka obchodních cestujících svědčí o tom, že nízkonákladová značka CLICK4SKY.com nemá negativní dopad na poptávku po vlastních letech Českých aerolinií.

Náklady klesly i přes navýšení mezd a splátky letadel

Naopak provozní náklady klesly o 240 milionů korun na 23,397 miliardy, a to i přesto, že náklady na mzdy vzrostly meziročně o 250 milionů korun a náklady na splátky letadel dokonce téměř o 400 milionů korun. Uspořit se podařilo například na nákladech na poplatky, handling, telekomunikace či údržbu.

Výsledky přepravy cestujících

Letadla Českých aerolinií přepravila v roce 2007 více než 5,6 milionu cestujících, a to i při zohlednění ACMI pronájmů. Při srovnatelné kapacitě se meziročně jejich počet zvýšil o 2,7 procenta; v roce 2006 České aerolinie přepravily přes 5,4 milionu cestujících a o rok dříve 5,2 milionu. Charterové lety Českých aerolinií přepravily v loňském roce 797 300 cestujících. Zahraniční klienti se na provozu charterového oddělení v loňském roce podíleli již 40 procenty.

Plán na následující roky

V letošním roce počítá business plán se ziskem 391 milionů korun, další zvýšení se očekává v následujících letech. Do flotily budou v roce 2008 zařazeny čtyři zcela nové Airbusy A319 každý pro 135 cestujících. V roce 2008 společnost počítá se zavedením šesti nových pravidelných spojů do Almaty, Tbilisi, Rostova na Donu, Štrasburku, Damašku a Heraklionu. Posílen bude provoz na linkách: Oslo, Stockholm, Düsseldorf, Hamburk, Stuttgart, Milán, Benátky, Bukurešť, Sofie, Larnaka a Jekatěrinburg.

Rozvojové projekty

Profitabilitě Českých aerolinií v budoucnu pomohou rozvojové projekty, které byly započaty na přelomu roku. Úsporu v řádu jedné miliardy korun za pět let přinese nový komplexní airline systém pro podporu klíčových obchodních aktivit. Nahradí 14 dosud používaných systémů a přinese zlepšení ve službách, jako například rezervace, prodej a vystavení letenek nebo odbavení. Systém Worldspan, který dodá mezinárodní společnost Travelport, navíc přinese společnosti dodatečné výnosy.

V oblasti údržby České aerolinie implementují moderní integrovaný informační systém pro správu a řízení údržby letadel. Systém výrazně sníží náklady a zefektivní fungování údržby v Českých aeroliniích. Za cíl si společnost klade zkrácení doby údržby až o 20 procent a snížení skladových zásob leteckých náhradních dílů nejméně o 90 milionů korun.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).