Hlavní navigace

České aerolinie začnou účtovat palivový příplatek stejně jako konkurence v eurech

České aerolinie začnou dnešním dnem účtovat palivový příplatek v eurech stejně jako ostatní klasické letecké společnosti a nikoli v dolarech jako dosud. Od 1. listopadu tak cestující zaplatí k letence po Evropě 22 eur a na dálkových letech, kde tvoří palivo podstatnou část nákladů, pak 60 eur. Na středních tratích se tak výše poplatku zvedne o pět eur a na dálkových linkách o tři eura. Výše příplatku Českých aerolinií se tak dostane na průměrnou úroveň mezi klasickými leteckými společnostmi.

Sdílet

Důvodem přechodu na euro je vyšší stabilita evropské měny, proti trvale klesajícímu dolaru. K současnému zvýšení příplatků pak došlo kvůli rekordní ceně ropy na světových trzích, která se koncem minulého týdne vyšplhala nad hranici 90 USD za barel.

Náklady na pohonné hmoty představují zhruba čtvrtinu celkových provozních nákladů společnosti. Palivový příplatek, který dnešním dnem ČSA zvyšují, pokrývá tyto náklady zhruba ze 40 procent.

České aerolinie výši palivového příplatku naposledy měnily letos v polovině června, kdy jeho výši po přechodném snížení vrátily na původní úroveň 25 USD na středních tratích a 71 USD na dálkových linkách.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).